Fuziune blocată de Bruxelles în domeniul transporturilor feroviare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Fuziunea ar fi creat probleme de concurență
Fuziunea ar fi creat probleme de concurență
Comisia Europeană va anunţa miercuri că a decis să blocheze proiectul de fuziune între activităţile feroviare ale grupului Alstom şi cele ale grupului german Siemens, a declarat o sursă din apropierea acestui dosar.

Fuziunea dintre Alstom şi Siemens ar da naştere unui gigant european în domeniul transportului feroviar, prezent în 60 de ţări şi cu o cifră de afaceri anuală de 15,6 miliarde euro. Această fuziune ar permite celor două companii să concureze cu chinezii de la CRRC şi cu grupul canadian Bombardier.

Chiar dacă guvernele din Franţa şi Germania sunt în favoarea acestei tranzacţii, care ar crea un campion european, Comisia Europeană este îngrijorată că noua entitate rezultată în urma fuziunii dintre Siemens şi Alstom ar putea afecta concurenţa în Europa, în condiţiile în care Alstom şi Siemens sunt doi giganţi din sectorul transportului feroviar european.

Fără jocuri politice

"Vrem să avem companii europene puternice care să poată concura pe plan mondial. Dar nu vom face jocuri politice şi nici nu vom da dovadă de favoritism când vine vorba de a asigura un mediu concurenţial egal", a declarat marţi preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker.

Citește și Alstom şi Siemens luptă până la capăt pentru fuziunea lor

În replică, directorul general de la Alstom, Henri Poupart-Lafarge, a criticat "prejudecăţile ideologice ale Bruxelles-ului", apreciind că, probabil, Executivul comunitar va interzice fuziunea fuziunea Siemens-Alstom. "Atunci când vorbim de crearea unui campion european, anumiţi responsabili ai Comisiei Europene înţeleg că este vorba de un monopol", a spus Henri Poupart-Lafarge. Acesta a adăgat însă că în situaţia în care proiectul de fuziune va fi blocat de UE, Alstom nu va face recurs şi nici nu va veni cu un nou proiect revizuit, astfel că Alstom şi Siemens "vor merge fiecare pe drumul lor".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel