Ce poţi face pentru a-ţi recupera banii dacă ţi-ai ratat vacanţa din cauza unui zbor anulat
În cadru forumului energetic pe tema liberalizării pieței de gaze și energie electrică, George Vișan a trecut discuția, potrivit afirmațiilor sale, ”de la sărăcia energetică”, dezbătută de ani de zile, ”la o discuție despre progres și bunăstare. Pentru că în cadrul deschiderii totale a pieței de electricitate, declarațiile cheie asupra liniilor de urmat pe o piață sustenabilă și egală ca tratament și șanse pentru toți consumatorii de pe piața cu amănuntul sau agenți economici, trebuie să aibă în vederea mutarea de la energie la bunăstarea socială”, a explicat responsabilul Transelectrica SA.
El a menționat că ”relația cu consumatorul se face printr-o colaborare pe termen lung. Noi, Transelectrica, avem puțin consumatori finali conectați direct la rețeaua noastră de înaltă tensiune, dar această colaborare pe termen lung trebuie un angajament comun al societății”, a subliniat George Vișan.
Potrivit afirmațiilor sale, ”în cadrul penetrării masive pe piață a producției din resurse regenerabile, implicarea consumatorilor care devin acum prosumeri pe scară largă va impune, desigur, noi proceduri de operare în sistemul energetic și al pieței. Trebuie să reținem faptul că deschiderea pieței cu amănuntul va grăbi, de asemenea, cuplarea sectoarelor în special către mobilitate electrică și industrie, inclusiv apă și gaze naturale”.
Citește și Burghiu (Termoelectrica). Facturile la energie termică nu cresc. Deocamdată
George Vișan a explicat, de asemenea, că, ”prin atragerea consumatorilor finali și a celor casnici, în calitate de clienți și prosumeri, atât prin mobilitate, prin milioane de vehicule electrice, care sunt o realitate și care vor apărea și în România, și prin producția distribuită, în special fotovoltaică - acele panouri puse pe milioane de case și imobile -, dar și prin sisteme de încălzire, prin pompe de căldură, care sunt viitorul, consumatorii menționați vor participa de pe poziție egală cu actorii de piață consacrați”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Destabilizare globală, foamete...
Analistul de politică externă...
Rata anuală a inflaţiei va...
Call Center ANAF, la...
Președintele din Sri Lanka,...
Cipru a reintrodus, în plin...
Euro și-a continuat miercuri alunecarea în raport cu...
Pe piața britanică, prețurile...
Banca Angliei a avertizat că se...
Banca Națională a României a...
Cadavrul lui Iuri Voronov, în...
Cuprul a coborât sub 7.500 de dolari pe tonă, în timp ce...
Ministerul FInanțelor anunță o...
Banca Națională a României a...
Preşedinta Comisiei Europene,...
Prețul metrului pătrat pentru...
Eugen Teodorovici critică...