Germania. Demonstrație uriașă la Hanau împotriva urii

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Inclusiv un tânăr român a căzut victimă atacului terorist
Inclusiv un tânăr român a căzut victimă atacului terorist
Circa 3000 de oameni au participat sâmbătă în oraşul Hanau din vestul Germaniei la o manifestaţie împotriva urii şi dispreţului faţă de rasa umană, transmite dpa, citând estimările poliţiei.

Manifestanţii au purtat pancarte cu inscripţia "Trebuie să fie ucişi oameni mai întâi ca să fiţi indignaţi?", "Drepturile omului, nu dreapta" sau "Rasismul ucide".

Organizatorii se aşteptaseră la 2000 de participanţi la marşul care s-a desfăşurat din Freiheitsplatz - Piaţa Libertăţii -, în centrul oraşului, spre cele două locuri unde un german de 43 de ani a împuşcat mortal nouă oameni cu origine străină - inclusiv un român -, miercuri seara.

Citește și Orașul unde chiria este 1 dolar! Ce condiții trebuie respectate

Agresorul şi-a ucis şi mama în vârstă de 72 de ani, înainte de a se sinucide. Ulterior, s-a stabilit că bărbatul avea convingeri rasiste şi era bolnav mintal.

Politicianul ecologist Cem Ozdemir a depus sâmbătă o jerbă în memoria victimelor în piaţa Heumarkt, unde au fost împuşcate o parte din victime. Este greu de găsit cuvinte, a spus politicianul, exprimându-şi speranţa că "anul acesta va rămâne în istorie ca anul în care republica (Germania) trece la acţiune împotriva radicalismului de dreapta".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gabriel Biriș
Foto: Mihai Ciobanu
Energie. Foto:Freepik.com
Bani
Explozie în cartierul Rahova
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Sonde. Freepik.com
Reclamă 7Up / Foto: Dave Fey / Flickr
Mașini / Sursa foto: Freepik.com / @tongstocker1987
ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Consiliul Concurenței
FOTO: Freepik@WangXiNa
FOTO: Freepik@thanachat

UE finanțează masiv biogazul, dar fără reguli stricte

Uniunea Europeană a alocat peste 37 de miliarde de euro...

FOTO: Freepik@tikko33
Loteria Romana
Petrotel Lukoil
FOTO: Freepik
Windows 11
Ajutor încălzire locuinţă 2021. Aceste persoane NU pot BENEFICIA de sprijinul oferit de stat
Bursa de Valori București
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Facturi. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare

Amenzile pot fi plătite acum printr-un cont unic național

Guvernul digitalizează plata amenzilor. Un cont unic...

pamanturi rare - FOTO: Freepik@VecMes
ANAF

pixel