Afacere de succes. Andreea Raicu, un exemplu de cum arată un business sănătos
Andreea Raicu, probabil una...
De asemenea, compania testează ideea unei "săptămâni de lucru flexibile", după ce va fi sigur pentru angajaţi să revină la birou. Conform unui plan pilot, angajaţii Google ar urma să lucreze cel puţin trei zile pe săptămână de la birou iar restul zilelor vor lucra de acasă.
Vrei să te OPEREZI? Uite în ce zi NU trebuie să te duci STUDIU
"Testăm ipoteza că un model de lucru flexibil va conduce la o îmbunătăţire a productivităţii, colaborării şi bunăstării. Nicio companie de mărimea noastră nu a pus la punct un model de lucru hibrid astfel încât suntem interesaţi să încercăm", se arată într-un email trimis angajaţilor de Sundar Pichai, director general la Alphabet, firma mamă a Google.
Un lucru care nu este menţionat în email-ul trimis de Sundar Pichai este dacă Google va cere angajaţilor săi să se vaccineze împotriva coronavirusului înainte de a reveni la birou. Purtătorul de cuvânt Gina Scigliano a precizat că Google le-a recomandat angajaţilor să se vaccineze atunci când furnizorul lor de servicii medicale sau o autoritate locală din domeniul sănătăţii publice le va spune că există vaccinuri disponibile.
În luna martie a acestui an, Google a fost una dintre primele companii care a cerut angajaţilor să lucreze de acasă din cauza pandemiei. Anterior, Google a decis să amâne data la care angajaţii ar urma să revină la birou din luna ianuarie până în luna iunie 2021.
Este posibil ca şi alte companii să urmeze exemplul Google, care a fost un pionier pentru multe aspecte ce ţin de activitatea profesională la o companie de tehnologie. Spaţiile de birouri de tip deschis şi casual de la Google au devenit un model pentru o întreagă generaţie de start-up-uri iar beneficiile oferite angajaţilor precum gustări gratuite şi servicii suplimentare s-au răspândit în rândul tuturor corporaţiilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Andreea Raicu, probabil una...
CFR Călători trage un semnal de...
Toți contribuabilii, inclusiv...
Noile cărți electronice de identitate, emise cu...
România a produs, în primele...
În urma zvonurilor privind o...
Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...
După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...
Activiștii anti-turism de masă...
A fost depus la Senat un...
Restricțiile impuse de China...
Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...
Renault Group a lansat două...
Conflictul, reconcilierea și...
Escaladare periculoasă în...
Strategie Grains şi-a...
Sindicaliștii Metrorex...
Prețul petrolului a crescut cu...
Directoratul Național de...
Deficitul de cont curent a...
Leul s-a depreciat vineri, 13...
Un economist cu profil...
Programul Rabla Auto 2025...
Rusia susține că a testat cu...