ANAF, armă nouă împotriva firmelor cu datorii: schimbări majore în Legea insolvenței
Ministerul Justiției, în...
Potrivit proiectului de lege, cota de participare a României la FMI va crește de la 1811,4 milioane DST (Drepturi Speciale de Tragere), cât este în prezent, la 2717,1 milioane lei DST. Diferența de 905,7 milioane DST va fi achitată de Banca Națională a României.
Prin majorarea cotei de participare a României se pune în aplicare o decizie de anul trecut a Consiliului executiv al FMI referitoare la majorarea cu 50% a cotelor FMI.
Scopul actualei majorări a cotelor este acela de a restabili rolul principal al cotelor în cadrul resurselor FMI și de a reduce dependența instituției de resursele împrumutate. În acest sens, trebuie subliniat faptul că Consiliul executiv al FMI a fost de acord că, din punct de vedere strategic, o instituție puternică, bazată pe cote și cu resurse adecvate, punct central al Global Financial Safety Net, este esențială în asigurarea stabilității financiare într-o lume incertă și predispusă la șocuri.
DTS (Drept Special de Tragere) este un activ de rezervă internațional creat de FMI pentru a suplimenta rezervele oficiale ale țărilor membre.
Resursele financiare ale FMI provin din trei surse: cotele statelor membre, acordurile de împrumut sub forma acordurilor de tip New Arrangements To Borrow și respectiv acordurile de împrumut bilateral sub forma acordurilor de tip Bilateral Borrowing Agreements.
Executivul precizează că proiectul de lege va fi transmis spre dezbatere și adoptare Parlamentului.
***
România a devenit membră a FMI la 15 decembrie 1972, conform Decretului nr.493/1972 și face parte din Constituenta condusă de Olanda și Belgia, alături de Andora, Armenia, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Cipru, Georgia, Israel, Luxemburg, Muntenegru, Republica Macedonia de Nord, Republica Moldova, Olanda și Ucraina.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Justiției, în...
Guvernul a pus în dezbatere...
România se confruntă cu o criză...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Președintele american Donald...
Agenția de rating Fitch a...
În primăvară a devenit și mai...
Președintele american Donald Trump a confirmat, într-un...
Mihail Hodorkovski, considerat...
Administrația Națională de...
Ministerul Finanțelor a pus în...
Locuitorii din Cluj-Napoca au...
Dacă ar exista un premiu pentru...
Când Thongbue Wongbandue, un...
Europa ar putea înfrunta o...
BNR avertizează că, în ciuda...
Autoritatea de Supraveghere...
Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...
Crescătorii de porci și păsări...
Finanțele vor să reducă...