Guvernul german reduce taxele, în contexul amenințării unei găuri bugetare

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Bundestag, Germania
Bundestag, Germania
Guvernul german a convenit asupra unui nou pachet de reduceri de taxe o măsura convenabilă pentru cetățeni dar care a stârnit deja reacții negative din partea partidelor de opoziție.

Partidul Verzilor și SPD, care fac parte din coaliția de guvernare, susțin că reducerile de impozite vor exercita o presiune și mai mare asupra bugetului care deja dă bătăi de cap Germaniei, relatează euronews.com

Pachetul de reduceri de impozite cu o valoare totală de 23 de miliarde de euro este menit să sprijine bugetele gospodăriilor afectate de inflație. Acest lucru se va realiza în principal prin creșterea pragurilor de impozitare a veniturilor, ceea ce va reduce, la rândul său, presiunea fiscală.

Cu toate acestea, inflația afectează tot mai mult cetățenii germani, în ciuda faptului că salariile lor au crescut.

Se preconizează că noua măsura fiscală a Germaniei va avea o valoare de aproximativ 430 de euro pentru fiecare adult care are un loc de muncă în Germania și va fi aplicată în următorii doi ani, în trei etape.

Ministrul german de finanțe, Christian Lindner, a subliniat că această decizie este justă, pentru a ajusta sistemul de impozitare astfel încât să corecteze povara inflației exercitată asupra cetățenilor în acest moment.

Deși Lindner, membru al Partidului Liber-Democrat (FDP), ar putea primi multă susținere din partea gospodăriilor mai sărace pentru anunțul său privind reducerea impozitelor, acest lucru a dus, de asemenea, la o reacție negativă considerabilă din partea celorlalte două partide din coaliția guvernamentală, Verzii și Partidul Social-Democrat (SPD).

Acest lucru se datorează în principal faptului că Germania se poate confrunta cu o gaură bugetară între 20 și 25 de miliarde de euro, dacă nu chiar mai mult, pentru bugetul de anul viitor.

În acest caz, reducerea impozitelor și erodarea în continuare a veniturilor guvernamentale ar putea fi considerată ca o exacerbare și mai mare a problemei bugetare.

Katharina Beck, un deputat din partea Partidului Verzilor, a declarat pentru ziarul Welt, citat de Bloomberg: „Există un deficit bugetar de 25 de miliarde de euro, care ne provoacă dificultăți și în ceea ce privește investițiile în apărare și infrastructură. Aducerea în joc, în acest context, a unor reduceri generale de impozite atât de mari este dubioasă."

De asemenea, Lindner a fost criticat pentru că nu a ținut cont suficient de mult de sugestiile și preocupările colegilor săi de coaliție atunci când a luat aceste decizii majore, precum și pentru că a delegat măsurile de reducere a datoriilor și altor ministere decât ministerului de finanțe.

Germania a fost deja supusă unei examinări considerabile din partea unor organizații precum Fondul Monetar Internațional, care a sfătuit țara să pună o pauză în ceea ce privește frânarea datoriei și să accelereze investițiile publice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu

pixel