CNAIR: săpăturile la tunelul Robești avansează pe autostrada Sibiu-Pitești
Lucrările pe secţiunea montană...
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, o atenţionare Cod galben de ninsori însemnate cantitativ pentru Carpaţii Meridionali şi Carpaţii de Curbură, ce va intra în vigoare luni, la ora 18:00.
Potrivit ANM, până marţi, la ora 12:00, la altitudini de peste 1.500 de metri în Carpaţii Meridionali şi în Carpaţii de Curbură vor predomina ninsorile, local însemnate cantitativ şi se va depune strat de zăpadă.
Judeţele care se vor afla parţial sub Cod galben de ninsori sunt: Caraş - Severin, Hunedoara, Alba, Sibiu, Braşov, Covasna, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Gorj şi Mehedinţi.
Pe de altă parte, în Capitală, temperatura maximă va ajunge duminică la 18 - 19 grade, iar noaptea va ploua moderat şi se vor acumula cantităţi de apă în jur de 15 l/mp.
În prima zi a săptămânii viitoare, cerul va fi temporar noros cu precădere în cursul dimineții de luni. Vântul va sufla slab şi moderat.
De altfel, ANM a emis, duminică, inclusiv o informare meteo de ploi pentru toată ţara, valabilă până luni, la ora 15:00.
Astfel, începând din această după amiază aria ploilor se va extinde treptat dinspre sud-vest şi va cuprinde toate regiunile. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi local de 10 - 15 l/mp, iar în Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi în jumătatea de sud a Moldovei, pe arii restrânse de peste 30 l/mp. Vor fi mai ales averse, izolat însoţite de descărcări electrice.
"Marţi (23 aprilie) ploile se vor extinde din nou, iar mai ales în zonele de munte şi în sud-vest se vor acumula cantităţi însemnate de apă. Vântul se va intensifica în cea mai mare parte a ţării", precizează ANM.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lucrările pe secţiunea montană...
Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...
Primele zece zile din 2026...
Bucureștiul intră într-un...
Audi pregătește un nou model...
Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...
Brazilia se așteaptă ca acordul...
Energia nucleară a devenit, în...
Autoritățile din Australia au declarat stare de dezastru...
România a votat în favoarea...
Primarul Kievului, Vitali...
Agenția Națională de...
Scumpirea energiei din ultimii...
Creșterea explozivă a...
Ministerul Finanțelor a...
Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...
Cei peste 43.000 de utilizatori...
Statele membre ale Uniunii...
Mai mulți senatori democrați...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...
Moneda națională s-a depreciat...
Scăderea consumului s-a...
Ramona Colea, CEO FlightClaim,...
Legea 239/2025, criticată de...