"Începând cu data de 7 septembrie, vom deschide mai multe dintre birourile noastre din SUA, acolo unde condițiile epidemiologice locale permit acest lucru. Cu toate acestea, redeschiderea va fi doar pentru angajații complet vaccinați care aleg să vină la birou", a specificat directorul de resurse umane, Nickle LaMoreaux, într-o notă trimisă angajaților.
Creșterea numărului de cazuri de COVID-19 în Statele Unite din cauza variantei Delta, precum și noile directive din partea Centrelor pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC), care impun chiar și persoanelor complet vaccinate să poarte măști, au determinat companiile să își schimbe planurile privind reîntoarcerea la birou.
De asemenea, firma de tehnologie le-a cerut angajaților săi să se vaccineze complet, alăturându-se altor mari companii în combaterea răspândirii virusului.
Citește și: Ai făcut ITP-ul mașinii în alt stat UE. Ce faci la întoarcerea în țară
Tot în această săptămână, Facebook a amânat data de reîntoarcere la biroul pentru toți angajații din SUA. Noua dată fixată de companie este ianuarie 2022.
Compania americană de comunicații AT&T Inc a declarat că va solicita angajaților săi din structurile de conducere să se vaccineze pentru a putea veni la muncă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contul curent al balanţei de...
Dobânzile scad ușor, dar randamentele titlurilor de stat...
Primăria Municipiului București...
Declarația privind beneficiarul...
Permisul de conducere european...
Taxele judiciare de timbru...
Comisia Europeană lansează o...
Profitul net al Hidroelectrica...
INS a cumunicat că producţia industrială a României a...
Președintele rus Vladimir Putin...
Fiscul schimbă regulile...
BNR păstrează dobânda cheie în...
UE pregătește tarife mai dure pentru importurile din...
Proiectele de acte normative...
Bursa de Valori Bucureşti...
Ministrul Burduja a salutat...
Plan de concedieri la gigantul american.
Grupaj de știri.
Parteneriat strategic pentru...
Critici directe la adresa președintelui Fed, Jerome...