ÎCCJ: Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea. Băsescu, prima reacţie: Merge la CEDO

Autor: Mihai Ciobanu
Data actualizării:
Data publicării:
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că Traian Băsescu a colaborat cu fosta Securitate. 

Update: "Am luat nota de decizia ICCJ pe care nu o voi comenta public. Voi face demersurile legale la CEDO", a scris Traian Băsescu pe Facebook.

Ştirea iniţială: Traian Băsescu, preşedinte al României timp de două mandate, a fost colaborator al Securităţii. Decizia în acest sens, definitivă, a fost luată, miercuri, de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

 

Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ):

 

Admite excepţia inadmisibilităţii invocată din oficiu.

Respinge, ca fiind inadmisibil, recursul declarat de recurentul Ene Nicanor George, prin mandatar Ene Dragoş Marian, împotriva Sentinţei civile nr. 471 din 20 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Respinge, ca fiind nefondat, recursul declarat de recurentul Ene Nicanor George, prin mandatar Ene Dragoş Marian împotriva Încheierii de amânare a pronunţării, din data de 05 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Respinge, ca fiind inadmisibilă, excepţia de nelegalitate invocată de recurentul-pârât Băsescu Traian.

Respinge, ca fiind nefondat, recursul, astfel cum a fost precizat la data de 5 noiembrie 2021, declarat de recurentul - pârât Băsescu Traian împotriva Sentinţei nr. 471 din 20 septembrie 2019, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal.

Admite cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenientul Ciuvică Mugur-Cristian, în interesul intimatului-reclamant Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii. Definitivă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 23 martie 2022.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare și Kyriakos Pierrakakis
Instalație de gaze

Nou incident la rețeaua de gaze din Sectorul 5

Distrigaz Sud Rețele a întrerupt, vineri seară,...

ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Discuție între mai mulți oameni de afaceri / Foto: Freepik
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Pensionari / Foto: Arhivă
World Nuclear Exhibition 2025
Camioane/ Foto: Freepik
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor

Finanțele lansează trei emisiuni Tezaur în noiembrie 2025

Titlurile de stat Tezaur, ediția noiembrie-decembrie...

Bărbat la calculator / Foto: Freepik
Radu Burnete / Foto: Aspen România
Nuntă
Firmele își pot recupera acum sumele cheltuite
Makita
Vameși
Port comercial
Transgaz / Foto: Transgaz
Freepik.com
Grafit
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
nicusor dan - FOTO: Agerpres
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

pixel