Consecințele politicii lui Donald Trump de scădere a dolarului
Donald Trump ar dori să vadă...
Ei amenință cu noi proteste dacă restricțiile nu vor fi consolidate semnificativ pentru a proteja "viabilitatea economică" a agriculturii europene.
Preocupări legate de concurența neloială și dumping
Organizațiile, inclusiv Copa-Cogeca, consideră că prețurile de dumping ale produselor ucrainene, care nu respectă standardele europene, amenință sectoare precum creșterea păsărilor, producția de ouă, zahăr, cereale și miere. Ei critică lipsa de restricții instituite automat pentru cereale și miere, în ciuda capacității semnificative de producție a Ucrainei.
Impactul asupra agricultorilor din Europa de Est
Țările UE din vecinătatea Ucrainei sunt cele mai afectate, cu agricultori din România, Bulgaria, Polonia, Ungaria și Slovacia care se confruntă cu scăderi semnificative ale prețurilor și riscul falimentului.
Lipsa de reacție din partea Consiliului UE și a Parlamentului European
Organizațiile agricole sunt dezamăgite de lipsa de acțiune din partea Consiliului UE și a Parlamentului European, considerând că abordarea actuală nu va rezolva problemele și va duce la noi proteste și blocaje ale importurilor ucrainene.
Contextul mai larg al nemulțumirii agricultorilor
Protestele actuale se alătură altor nemulțumiri legate de politicile de mediu din Pactul Verde, creșterea costurilor și diminuarea subvențiilor.
Măsuri luate de Comisia Europeană pentru a calma spiritele
Pentru a calma furia agricultorilor, Comisia Europeană a retras un proiect legislativ privind pesticidele, a propus o derogare parțială de la normele de mediu și a promis simplificarea Politicii Agricole Comune.
Situația este tensionată, cu agricultorii europeni nemulțumiți de impactul importurilor ucrainene și de lipsa de sprijin din partea factorilor de decizie politică. Rămâne de văzut dacă Comisia Europeană va lua măsuri mai concrete pentru a le adresa preocupările.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Guvernul pregătește compensații...
Lichiditate solidă și aprecieri...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a încheiat sesiunea de...
O estimare sub prognoza FMI,...