În Olanda, extrema dreaptă a câștigat alegerile parlamentare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Geert Wilders
Geert Wilders
Liderul olandez de extremă dreapta Geert Wilders a obținut cele mai multe voturi la alegerile parlamentare și a promis imediat că va reduce imigrația în Olanda, ceea ce reprezintă un impuls pentru colegii naționaliști și eurosceptici din întreaga UE.

Pe baza a 98% din voturile numărate, Partidul Libertății (PVV) al lui Wilders ar urma să câștige 37 de locuri, dublându-și totalul după votul de miercuri, potrivit proiecțiilor agenției de presă ANP.

Wilders a declarat că va încerca să formeze un guvern și s-a angajat să limiteze un "tsunami al azilanților" și să se asigure că "olandezii își vor primi țara înapoi".

El a adăugat: "Nu putem fi ignorați". Cu toate acestea, partidul său ar putea avea dificultăți în a forma o coaliție pentru a guverna, după ce unii lideri ai partidelor importante au semnalat că nu vor lucra cu el.

Frans Timmermans intră în opoziței

La votul de miercuri, partidul lui Wilders a fost urmat de o alianță de stânga condusă de fostul șef al UE pentru climă, Frans Timmermans, cu 25 de locuri, și apoi de partidul liberal VVD, cu 23 de locuri.

Victoria sa va provoca o undă de șoc în UE, care se luptă să absoarbă migranții din Africa, Orientul Mijlociu și Asia.

Fostul vicepreşedinte al Comisiei Europene însărcinat cu Pactul Verde al UE, Frans Timmermans, în prezent lider în ţara sa al unei alianţe de stânga socialist-ecologiste, a admis joi că va ajunge mai degrabă în opoziţie după ce alegerile legislative pentru camera inferioară a parlamentului olandez s-au încheiat cu o victorie şoc a extremei drepte conduse de Geert Wilders, iar electoratul şi-a arătat o preferinţă mai mult către dreapta.

"Este clar că mulţi oameni aşteaptă soluţii dinspre dreapta. Aşadar, revine dreptei sarcina să arate că le poate oferi", a constatat Timmermans, citat de Politico.eu. "Cred că noi vom ajunge în opoziţie", a mai spus el la o întâlnire cu membri ai alianţei politice pe care a condus-o în alegeri, conform unei informaţii scurse din interiorul acelei întâlniri. Este acum rândul lui Wilders să încerce să formeze o coaliţie, ar mai fi afirmat Timmermans în acelaşi cadru.

Alianţa pe care el a condus-o după ce a demisionat în august din executivul comunitar, formată din Partidul Social-Democrat Olandez (PVDA) şi Stânga Verde Olandeză, a obţinut la scrutinul de miercuri 25 din cele 150 de mandate parlamentare, cu opt mai multe faţă de cele obţinute împreună de aceste două formaţiuni la scrutinul precedent.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Vidraru. Foto: Freepik.com
Lucrător petrolier / FOTO: Freepik
bloc. Freepik.com
CFR Călători
Magistrații au trimis înapoilla DIICOT dosarul
Freepik.com

SUA avertizează: Amenințarea Chinei este reală și iminentă

SUA cer aliaților din Asia să-și mărească bugetele de...

Foto: Freepik.com
Modificarea PNRR
BVB
Ceasuri Rolex

Piața ceasurilor de lux, lovită de tarifele lui Trump

Piața ceasurilor de lux second-hand a explodat la...

Fotbal / FOTO; Freepik

Valoarea uluitoare la care a ajuns clubul Real Madrid

Real Madrid a atins o valoarea uluitoare.

Guvernul se implică în salvarea Salinei Praid

Prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu a decis...

Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Marcel Boloș / FOTO: George Călin / Inquam Photos
Ilie Bolojan
Donald Trump a prezentat proiectul Golden Dome
Lockheed Martin F-35
Taxarea inversa TVA. Freepik.com
foto: Freepik.com
Reactoarelor Modulare Mici (SMR) / Foto: NuScale
Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom

pixel