Luni, 20 octombrie, termen limită pentru contribuabili. Atenţionare ANAF
Ziua de 20 octombrie este una...
China, cel mai mare consumator global carne de porc, deblochează importurile de carne din întreaga lume, pentru a-şi acoperi deficitul, după ce epidemia de pestă porcină africană a decimat efectivele de porci.
Datele oficiale arată că în 2019 China a importat o cantitate record de 2,1 milioane tone de carne de porc, în creştere cu 75% comparativ cu 2018. De asemenea, au crescut şi importurile de carne de vită ca alternativă la carnea de porc.
Decizia Chinei de a-şi deschide piaţa cărnii de vită către doi producători din Rusia este rezultatul anilor de negocieri şi nu are legătură cu epidemia de pestă porcină africană, a declarat un reprezentat al Rosselkhoznadzor, Yuliya Melano, pentru Reuters.
Război comercial. Economia chineză a încetinit dramatic
"Semnarea protocolului a fost precedată de o revizuire îndelungată a sistemului rus de monitorizare a cărnii de vită şi de aprobarea textului protocolului", se arată în comunicatul Rosselkhoznadzor.
În septembrie, ministrul rus al Agriculturii îşi exprima speranţele că - după ani de negocieri cu Moscova - Beijingul îşi va deschide în 12 luni piaţa către carnea de porc şi de vită din Rusia.
Încă se negociază furnizarea cărnii de porc din Rusia către China.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ziua de 20 octombrie este una...
România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...
După un 2025 marcat de...
După ce plafonarea prețului la...
Inspectoratul de Stat în...
După ani de volatilitate și...
Verificările și reviziile...
Armistițiul din Gaza, promovat...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Piața de capital românească a...
Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...
Milioane de americani au ieșit...
Regimul fiscal aplicabil...
Grupul Electrica a demarat...
S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...
Un incendiu de proporții a...
După un deceniu de planuri...
Guvernul modifică regimul de...
Allianz-Țiriac anunță, într-un...
Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...
Compania ArcelorMittal a...
Banca Națională a României...
Compania Distrigaz Sud Rețele...
Leul s-a menținut stabil față...