Încă un primar ucrainean a fost RĂPIT de forţele ruse, acuză autorităţile de la Kiev

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Primar rapit de rusi. Foto: Pexels.com
Primar rapit de rusi. Foto: Pexels.com
Ucraina acuză faptul că un al doilea primar a fost răpit de către ruşi. 

Primarul oraşului Dniprorudne din sudul Ucrainei, Evgheni Matvieev, a fost răpit de trupele ruse, au anunţat autorităţile ucrainene, potrivit DPA.

"Crimele de război devin tot mai sistematice", a scris pe Facebook şeful administraţiei militare din regiunea Zaporojia, Oleksandr Staruk. Dniprorudne este un mic oraş cu 20.000 de locuitori situat pe râul Dnipro. Anterior, Kievul a anunţat că primarul din oraşul Melitopol, Ivan Fedorov, a fost răpit de forţele ruse.

***

Rusia a instalat un administrator pro-rus în oraşul Melitopol din Ucraina, unul dintre primele teritorii cucerite de forţele ruse de la începutul invaziei, relatează DPA.

Aleasa locală pro-rusă Galina Danilcenko a fost numită după ce primarul ales al oraşului Melitopol, Ivan Fedorov, a fost răpit de trupele ruse, conform Kievului.

Citeşte şi: Oligarhii ruşi vor lua foc! Se ia în calcul ca în vilele acestora să fie cazaţi refugiaţi din Ucraina

Galina Danilcenko le-a cerut locuitorilor din acest oraş din sudul ţării "să se adapteze la noua realitate".

Ea le-a mai solicitat localnicilor să nu mai demonstreze împotriva forţelor de ocupaţie ruse şi a subliniat că încă există persoane în oraş care ar încerca "să destabilizeze situaţia şi să provoace o reacţie necorespunzătoare".

Galina Danilcenko intenţionează să creeze un Comitet de Alegere al Poporului pentru a rezolva problemele din oraşul Melitopol, unde locuiesc 150.000 de persoane, şi din regiunea Melitopol.

În acelaşi timp, conform Moscovei, luptătorii separatişti proruşi din estul Ucrainei au capturat părţi din oraşul Sievierodoneţk.

"Unităţi ale Republicii Populare Lugansk au blocat părţile de est şi de sud ale oraşului", a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului rus al Apărării, Igor Konaşenkov, conform agenţiei ruse de ştiri Interfax, preluată de Reuters.

Armata ucraineană a raportat anterior că o ofensivă rusă este iminentă în respectivul oraş din regiunea Lugansk.

Surse ruseşti au spus de asemenea că forţele ruse continuă să atace oraşul Popasna din apropiere de Lugansk şi că separatiştii au ocupat părţile nordice ale oraşului.

În acelaşi timp, purtătorul de cuvânt al armatei ruse a mai declarat că trupele ruse au distrus 3.687 de instalaţii militare ucrainene până acum.

Reuters menţionează că declaraţia nu poate fi verificată din surse independente.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Apple / sursa foto: Flickr.com
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte

pixel