România are un PNRR revizuit. Veștile sunt bune
România își menține accesul la întreaga finanțare...
Profiturile industriale au scăzut cu 5,3% în septembrie, la 575,6 miliarde de yuani (81,48 miliarde de dolari), au arătat datele publicate, duminică, de Biroul Național de Statistică (BNS). În august, a existat o scădere de 2% în acest sector.
Marele sector industrial al Chinei a fost supus presiunii cauzate de tensiunile comerciale și a tarifelor impuse de Statele Unite. Profiturile s-au redus vizibil începând cu a doua jumătate a anului trecut, deși sectorul a înregistrat unele recuperări tranzitorii.
În septembrie, sectorul de producție a înregistrat o ușoară îmbunătățire, indicând o creștere a cererii interne. Însă prețurile de la poarta fabricii, considerate un barometru esențial al rentabilității companiei, au scăzut la cel mai abrupt nivel din ultimii trei ani.
Pentru ianuarie-septembrie, firmele industriale au obținut profituri în scădere cu 2,1% de la un an la altul și cu 1,7% în primele opt luni ale anului curent.
Totodată, profiturile firmelor de stat au scăzut cu 9,6% în primul trimestru al anului.
Cel mai afectat sector a fost industria de prelucrare a petrolului și a cărbunelui, unde profiturile au scăzut cu 53,5% în perioada ianuarie-septembrie.
Profiturile sectorului privat au crescut cu 5,4% în ianuarie-septembrie, de la o creștere de 6,5% în primele opt luni ale anului.
Negociatorii americani și chinezi lucrează la finalizarea „Fazei 1” a acordului comercial, președinții celor două mari state fiind așteptați să semneze acest acord luna viitoare, întrucât cele două mari economii din lume încearcă să pună capăt unui război comercial de peste un an care a afectat comerțul global.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România își menține accesul la întreaga finanțare...
Guvernul României va analiza, în ședința programată...
România are cel mai mare cost al energiei în raport cu...
OpenAI lansează ChatGPT Atlas,...
Guvernul rus a aprobat un...
Aurul se ieftinește...
Producătorul olandez de bere...
Hidroelectrica a anunțat...
Liderii din 19 state UE cer o...
Volumul cifrei de afaceri din...
Avocatul Gabriel Biriș critică...
Plicurile cu noile pensii vin...
După luni de controverse și...
O nouă schemă de fraudă fiscală...
Aurul s-a prăbușit cu aproape...
Prețurile la pompă din Capitală...
Un diamant brut spectaculos, de...