Informații de la CNPP despre beneficiarii indemnizațiilor sociale

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Pensionar pe gânduri / FOTO: Freepik
Pensionar pe gânduri / FOTO: Freepik
Date oferite de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP).

În martie 2025, numărul total al pensionarilor care beneficiază de indemnizația socială pentru pensionari s-a ridicat la 907.612 persoane, în scădere cu 8.681 față de luna precedentă, conform datelor furnizate de CNPP și consultate de AGERPRES.

Pensionari publici vs. pensionarii agricultori

Din totalul beneficiarilor, 819.985 erau pensionari din sistemul public de pensii, iar 87.627 erau pensionari proveniți din fostul sistem de pensii al agricultorilor.

În cazul pensionarilor din sistemul public, indemnizația socială suportată din bugetul de stat a avut o valoare medie de 529 de lei. Cele mai mari valori ale acesteia au fost înregistrate în județele Maramureș (614 lei), Hunedoara (598 lei), Bistrița-Năsăud (591 lei) și Prahova (589 lei).

Județele cu cei mai mulți beneficiari

Cei mai mulți beneficiari ai indemnizației sociale pentru pensionari se află în București, cu 38.599 de pensionari, urmat de județele Suceava (34.184), Iași (30.598), Dolj (29.458), Prahova (27.068) și Constanța (26.703).

În ceea ce privește pensionarii agricultori, indemnizația socială medie a fost de 342 de lei, iar cele mai mari valori au fost înregistrate în județele Ilfov (483 lei), Gorj (443 lei), Hunedoara (424 lei) și în Sectorul 2 al Capitalei (447 lei).

Printre județele cu cei mai mulți beneficiari ai indemnizației pentru pensionarii agricultori se numără Iași, cu 6.056 de persoane, urmat de Botoșani (5.681), Dolj (5.454), Olt (4.994) și Teleorman (5.944).

Reglementări legale 

Potrivit legislației în vigoare, beneficiarii sistemului public de pensii, al căror venit lunar din pensii și indemnizații cumulate se află sub pragul de 1.281 de lei, primesc lunar indemnizația socială pentru pensionari, conform Legii nr. 196/2009, cu modificările și completările ulterioare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Ursula van der Leyen
Panou electric / Foto: Freepik
Premierul Marcel Ciolacu / FOTO: Gov.ro
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Completare documente / FOTO: Freepik
Bani

Curs BNR. Dolarul crește, aurul se ieftinește

Banca Națională a României a publicat cursul leului,...

Simona Bucura-Oprescu / Foto: Ministerul Muncii
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
SUA vs. China / FOTO: Freepik
Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Farmacie / Foto: Freepik
Diamante

Investitorii nu mai sunt prieteni cu diamantele

Așa ceva nu s-a mai văzut în ultimele două decenii.

Kenneth Langone, cofondatorul Home Depo
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Targ de joburi
Magazin Apple / Foto: Unsplash
Grafic / FOTO: Freepik
Tineri cercetători / FOTO: Freepik
O femeie își alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Investitori / FOTO: Freepik

pixel