Inovație românească. Campionat European de Fotbal fără stadioane

Autor: Costin Spoială
Data publicării:
Stadionul Giulești după finalizarea lucrărilor de reconstrucție
Stadionul Giulești după finalizarea lucrărilor de reconstrucție
Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, marţi, într- conferinţă de presă, că organizarea EURO 2020 nu este în pericol, chiar dacă nu se vor construi cele trei stadioane necesare pentru antrenamentele echipelor care vor juca la Bucureşti, transmite Agerpres. 

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională din Capitală. UEFA solicită celor 12 ţări organizatoare să pună la dispoziţie alte patru stadioane la standarde internaţionale pentru antrenamentele oficiale ale echipelor naţionale. Cele patru arene pe care România le-a ales pentru a le moderniza sunt Arcul de Triumf, Steaua, Rapid şi Dinamo.

Autoritățile au renunțat, din cauza unor dispute de ordin juridic, la modernizarea stadionului Dinamo, iar lucrările la celelalte trei sunt în mare întârziere față de planurile inițiale astfel că este puțin probabilă finalizarea lucrărilor până în 2020.

"Am identificat toate variantele de rezervă pentru antrenamentele echipelor care vor veni la Bucureşti. EURO 2020 nu este în pericol chiar dacă nu se vor îndeplini termenele de construcţie a stadioanelor. Ne-am obişnuit să lucrăm în România în felul acesta. În momentul de faţă vorbim de trei stadioane, nu de patru, deşi noi ne dorim ca şi suporterii lui Dinamo să beneficieze de un stadion nou. Compania Naţională de Investiţii este într-o fază de monitorizare foarte complexă a investiţiei şi comunică în mod constant stadiul lucrărilor. Noi ne dorim să vorbim şi despre investiţiile în bazele de copii şi juniori, pentru că asta a fost o garanţie a României în momentul depunerii candidaturii şi este mai importantă decât finalizarea stadioanelor în martie 2020. Fotbalul românesc are nevoie de stadioane mai multe la nivelul de copii şi juniori, este un aspect extrem de important", a declarat Burleanu.

Citește și: Vom finaliza aceste proiecte naționale? Europenii au găsit deja alte soluții

Din motive juridice, lucrările la stadionul Dinamo vor întârzia, noua arenă din Şoseaua Ştefan cel Mare urmând să fie construită pe un alt amplasament, în locul velodromului. Variante de rezervă sunt arenele din Ploieşti, Giurgiu, Voluntari şi Mogoşoaia.

Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciuri în zilele de 14, 18, 22 şi 29 iunie 2020. Dacă se califică, echipa naţională a României va juca cel puţin două partide la Bucureşti.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ursula von der Leyen
SUA vs China
Muncitor

Germania 2025: Sectoarele cu potențial ridicat de investiții

Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...

Bani. Foto: Freepik.com
Beijing

Preţurile din China au scăzut pentru a treia lună consecutiv

Preţurile de consum în scădere pentru a treia lună...

Criptomonede / FOTO: Freepik
Bursa / sursa foto: Pexels.com / Anna Nekrashevich
Inteligența artificială / Foto: Freepik
Radar / Foto: Freepik
CNE Cernavoda
S&P Global
Google
Bună dimineața! / FOTO: Freepik
Tanczos Barna / Foto: gov.ro

Tanczos Barna cere formarea rapidă a unui guvern responsabil

Ministrul Finanțelor lansează o serie de avertismente.

Robotul Vulcan / FOTO: Captură ecran
Mașină / FOTO: Freepik

În timp ce industria auto frânează, Ferrari accelerează

Ferrari nu cunoaște criza: profituri record într-un...

Estimări și calcule / FOTO: Freepik
Bitcoin

Prețul Bitcoin se apropie de 104.000 de dolari

Bitcoin a crescut semnificativ vineri, depășind în goană...

Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Șantierul Naval Damen Mangalia
Tancuri

Germania nu exclude un împrumut comun al UE pentru apărare

O deschidere condiționată pentru finanțare comună.

Conducte de gaze / Foto: Freepik
China / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Bani
Drepturile angajaților / FOTO: Freepik

Clauzele abuzive din contractele de muncă

O clauză frecvent întâlnită în unele contracte...

Concedieri

Multinațională, concediază 10.000 de angajați

Compania va suporta toate costurile de restructurare.

Guvern sediu

pixel