Legea care interzice modificarea kilometrajului maşinilor a intrat în vigoare. Toate valorile vor fi înregistrate într-un dosar electronic

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Interior auto. Foto: Pexels.com
Interior auto. Foto: Pexels.com
Legea care interzice modificarea neautorizată a numărului de kilometri parcurși de o mașină a intrat în vigoare.

Începând de astăzi, a intrat în vigoare legea care interzice modificarea neautorizată a kilometrajului unei mașini și impune operatorilor economici să raporteze către Registrul Auto Român, după fiecare revizie tehnică, toate reparațiile efectuate la orice vehicul.

Potrivit legii, toate valorile indicate de odometrele maşinilor înregistrate sau înmatriculate în România, respectiv de contoarele responsabile cu măsurarea distanţei parcurse se vor regăsi într-un dosar electronic gestionat de Registrul Auto Român şi care va deveni activ de anul viitor.

 

Care sunt noile reglementări

 

Prin noile reglementări se interzice modificarea voită şi neautorizată a kilometrajului real indicat de odometrul unui autovehicul, iar proprietarul maşinii este obligat să repare sau să înlocuiască acest dispozitiv la un service autorizat. Dacă apar defecţiuni, în plus, la vânzarea unei maşini, proprietarul va trebui să înmâneze cumpărătorului un certificat eliberat de RAR, în baza informaţiilor din registrul electronic.

Documentul, eliberat contra cost, va conţine istoricul citirii odometrului şi date despre implicarea vehiculului într-un accident care a produs avarii grave la sistemul de frânare sau la alte sisteme de siguranţă. Operatorii economici autorizaţi sunt obligaţi să transmită către Registrul Auto, la fiecare control efectuat, informaţii despre reparaţiile efectuate şi valorile indicate la kilometrajul maşinii. Nerespectarea prevederii se sancţionează cu amenzi între 2000 şi 5000 de lei. Producătorii, importatorii şi distribuitorii care nu transmit la RAR informaţiile legate de campaniile de rechemare a maşinilor din motive tehnice, cu risc important pentru siguranţa rutieră, riscă amenzi de până la 30.000 de lei, transmite Rador.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

sateliti - FOTO: Freepik@tawatchai07
gaz - FOTO: Freepik
carbune - FOTO: Freepik
Insolvența persoanelor fizice
Foto: Freepik.com
De Beers, Londra
Xi Jinping spune că armele nucleare sunt o linie roșie
titluri de stat - FOTO: Freepik@sac70
tiktok - FOTO: Freepik@luadesign4
Aurul prinde aripi
sebastian burduja - FOTO: Captură Video Facebook@Sebastian Burduja

Primul român recompensat de Harvard pentru leadership global

Cine este primul român recompensat de Harvard pentru...

OpenAI / sursa foto: Wikimedia Commons / Jernej Furman
Kremlin
Vladimir Putin
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Știrile dimineții
sua - FOTO: Freepik@jcomp
Grafică: Oana Pavelescu
Metale rare
Un cuplu vizitează șantierul blocului unde au cumpărat un apartament / Foto: Freepik
Malware
Mihai Daraban și Jae Rak Kim, vicepreședinte Hyundai Heavy Industries

Dialog la nivel înalt CCIR - Hyundai Heavy Industries

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a României...

Casă de schimb valutar
Groapă de gunoi
Carte electronica de identitate
Serviciul 112
Mină de suprafață / Foto: Freepik
Ministerul Mediului lansează un nou program de stimurale

pixel