Marius Budăi, despre PENSII: Le-am arătat că putem REALIZA acest lucru

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Marius Budăi, despre PENSII: Le-am arătat că putem REALIZA acest lucru
Marius Budăi, despre PENSII: Le-am arătat că putem REALIZA acest lucru
Marius Budăi, fostul ministru al Muncii, a declarat într-un interviu că a arătat metoda prin care se poate majora punctul de pensie, inclusiv în bugetul pe 2021 și a mai spus că și-au propus să creeze 110.000 de locuri de muncă.

"Noi le-am arătat și am pus cifrele transparent la dispoziția tuturor. Le-am arătat că putem REALIZA acest lucru, cu o mai eficientă utilizare a fondurilor publice, dar și cu o creștere a colectării, și foate important, cu sprijinirea mediului de afaceri, pentru a apăra locurile de muncă, pentru a crea locuri de muncă. În bugetul nostru, ne-am propus 110.000 de locuri de muncă, dar cu un sprijin real în economie. Din păcate ați văzut că și FMI și CE plasează România, din păcate, pe ultimul loc în UE ca sprijin din partea Guvernului pentru economie. La nivel mondial suntem pe locul 144, atât a putut Guvernul Orban și Cîțu. Țări precum Congo, Kenia, sunt înaintea noastră", a declarat Budăi.

BANI pentru PĂRINȚII care stau ACASĂ. S-a stabilit procentul din SALARIU

Fostul ministru al Muncii vine cu o ÎNTREBARE.

"Ultimul raport al CE vorbește de 1,4% din PIB, bani duși direct pentru această criză de sănătate și această criză economică, din care doar 1% de la buget, 0,4% din fonduri europene. Unde sunt restul banilor?", a mai adăugat Marius Budăi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.


pixel