Merkel critică antisemitismul după scandalul creat săptămâna aceasta

Autor: Mihai Paul
Data publicării:
Angela Merkel
Angela Merkel
Cancelarul german Angela Merkel spune că va dezavua antisemitismul care este o problemă în Germania după ce un primar i-a sfătuit pe israelieni să nu se afișeze cu kippa în public.

„Germania ... nu se va distanţa de evenimentele pe care le vedem în toată lumea, pe acestea le vedem şi în Germania Însă în Germania trebuie mereu văzute mereu într-un anumit context, contextul trecutului, ceea ce înseamnă că trebuie să fim mereu mai vigilenţi decât alţii”, a declarat Merkel.

Comentariile sale vin la câteva zile după ce ombudsmanul Germaniei pentru antisemitism, Felix Klein, a avertizat evreii germani să nu poarte kippah în public după mai multe atacuri rasiste.

„Am avut parte mereu de antisemitism. Însă nu există astăzi nicio sinagogă, nicio grădiniţă pentru copii evrei, nicio şcoală pentru copii evrei, care să nu aibă nevoie de protecţia poliţiei”, a afirmat Merkel.

Ea a adăugat: „Din păcate în ultimii ani nu am putut să gestionăm cum trebuie această situaţie ... însă trebuie să confruntăm fantomele trecutului”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ghișeu
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Cimitir de mașini
ANAF / Foto: DCBusiness
Banca Naționala a României
Google
Județele cu cel mai mare șomaj sunt și cele mai sărace
Atacul de noaptea trecută asupra Teheranului / Captură video
Livrator / Foto: Freepik
Tanczos Barna, ministrul Finanțelor
Agenția Fitch Ratings / FOTO: https://www.facebook.com/fitchratings/photos
Banca / FOTO: Unsplash

Consiliul UE face permanentă o derogare-cheie pentru bănci

Uniunea Europeană a decis să mențină permanent...

Sebastian Burduja
Euro / Foto: Freepik
Freepik.com
Iran
Accident aviatic în India
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Birou
Freepik.com
Casă de schimb valutar
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
RCA
Industrie / Sursa: Freepik.com
Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
Radu Hanga / FOTO: Facebook BVB

pixel