Mesaj dur al lui Biden pentru Iran. Primele bombardamente americane

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Statele Unite au lovit în noaptea de joi spre vineri infrastructuri utilizate de miliţiile pro-iraniene în Siria
Statele Unite au lovit în noaptea de joi spre vineri infrastructuri utilizate de miliţiile pro-iraniene în Siria
Statele Unite au lovit în noaptea de joi spre vineri infrastructuri utilizate de miliţiile pro-iraniene în Siria, prima operaţiune militară a administraţiei Biden decisă ca răspuns la atacurile recente împotriva intereselor occidentale din Irak

Descriind această operaţiune militară drept una "defensivă", purtătorul de cuvânt al Departamentului american al Apărării, John Kirby, a declarat că loviturile au distrus "mai multe infrastructuri situate la un post de frontieră utilizat de miliţiile susţinute de Iran, în special Kataeb Hezbollah".

"Loviturile au fost autorizate ca răspuns la atacurile recente asupra personalului american şi a Coaliţiei din Irak şi la ameninţările în curs împotriva acestui personal", a precizat Kirby.

Trei atacuri au fost atribuite grupărilor armate pro-iraniene într-o singură săptămână, în contextul în care Washingtonul cere regimului de la Teheran să facă concesii pentru a reveni la acordul din care SUA s-au retras în 2018 la iniţiativa fostului preşedinte Donald Trump.

Luni, câteva rachete au aterizat lângă ambasada americană la Bagdad. Sâmbătă, mai multe tiruri au vizat baza aeriană irakiană Balad rănind un angajat irakian al unei companii americane care se ocupa de întreţinerea avioanelor de luptă F-16. Pe 15 februarie, o bază militară care găzduieşte trupe de coaliţie străine pe aeroportul din Erbil a fost lovită de rachete, atac în urma căruia două persoane au fost ucise, dintre care un antreprenor civil străin.

Potrivit oficialilor americani, modul de operare este acelaşi cu cel al zecilor de atacuri asupra intereselor occidentale care au avut loc în perioada cuprinsă între sfârşitul anului 2019 şi sfârşitul anului 2020.

"Este acelaşi stil de atac şi rapoartele serviciilor de informaţii indică că vor urma altele", a declarat un oficial american pentru AFP, sub condiţia anonimatului.

"Acest răspuns militar proporţional a fost efectuat în paralel cu măsurile diplomatice, în special consultări cu partenerii coaliţiei antijihadiste din Irak şi Siria", a mai spus Kirby.

"Operaţiunea trimite un mesaj clar: preşedintele Biden va proteja forţele americane şi pe cele ale coaliţiei"."În acelaşi timp, am acţionat calculat, pentru a calma situaţia din estul Siriei şi din Irak", a conchis purtătorul de cuvânt al Pentagonului.

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDH), cel puţin 17 luptători pro-iranieni au fost ucişi în cadrul acţiunii forţelor americane în Siria.

"Loviturile au distrus trei camioane cu muniţie" (...) Sunt mulţi morţi. Cel puţin 17 luptători au murit, conform unui bilanţ preliminar, toţi membri ai Hachd al-Chaabi" - o coaliţie de foşti paramilitari pro-iranieni integraţi în statul irakian - a declarat pentru AFP directorul OSDH, Rami Abdel Rahmane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Șofer de camion / Foto: Freepik
RAdu Miruță - FOTO: Agerpres
Record istoric de turiști români în Bulgaria. Creștere de peste 50% față de perioada prepandemică - FOTO: Arhivă personală
Lukoil
Keir Starmer - FOTO: Agerpres
Alexandru Nazare
Portul Constanța
Marco Rubio / FOTO: Wikipedia
Este o veste bună pentru cele doua banci
Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani - FOTO: Freepik@gioiaphoto

Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani

Valentine’s Day 2026 marchează cea mai scumpă Zi a...

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Documente. Freepik.com
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

Economia încetinește brusc, IMM-urile cer plan de salvare

Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...

Casă de schimb valutar

Curs BNR. Cât costă euro și dolarul. Aurul pierde teren

Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...

TUI
Contabili / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik
Neptun Deep / Foto: Captură video RomGaz / OMV Petrom
kathryn ruemmler (C), nevoită să demisioneze de la conducerea departamentului juridic al Goldman Sachs
Autobuz electric

Adrian Negrescu: Piața gazelor, teren fertil pentru speculă

Piața gazelor din România intră într-o zonă de risc...

Birou. Foto: Freepik.com
Uniunea Europeana

UE accelerează reformele pentru a face față Chinei și SUA

O Uniune Europeană mai rapida şi mai eficienta: liderii...

Freepik.com
Foto: Pexels.com

pixel