Mesajul tulburător al lui John McAfee, postat în 2019, despre sinucidere

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
John McAfee
John McAfee
Vestea că John McAfee, creatorul primului antivirus, s-ar fi sinucis într-o închisoare din Spania a transmis un val de emoție peste tot în lume.

Știrea venea la numai câteva ore după ce autoritățile spaniole au decis să-l extrădeze pe McAfee în SUA unde era acuzat de evaziune fiscală.

Acum, un mesaj postat de John McAfee în 2019 pe Twitter în care spune că nu se va sinucide, pune multă lume pe gânduri.

Avocatul său, Javier Villalba, a declarat pentru Reuters că moartea a fost un sinucidere.

O purtătoare de cuvânt a Departamentului de Justiție din regiunea spaniolă Catalonia a spus că moartea pare să fie o sinucidere, dar că se va ști cu precizie după ce oficialii spanioli vor efectua autopsia.

John McAfee s-ar fi sinucis în închisoare

Tweet-ul, postat în noiembrie 2019, spune: "Primesc mesaje subtile de la oficiali americani care spun, de fapt că: "Venim după tine McAfee! Te vom sinucide". Mi-am făcut un tatuaj astăzi, pentru orice eventualitate. Dacă se va spune că m-am sinucis, nu am făcut-o. Am fost ucis. Verificați-mi brațul drept”. Mesajul include și o fotografie a unui tatuaj care spune „$ WHACKD”.
Aproape un an mai târziu, în luna octombrie, McAfee a fost arestat și încarcerat la Barcelona.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro

pixel