Ministerul Finanţelor Publice a împrumutat 400 de milioane de lei de la bănci

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Fondurile de pensii facultative aveau active de 3,58 miliarde de lei în noiembrie, în creştere cu 9%
Fondurile de pensii facultative aveau active de 3,58 miliarde de lei în noiembrie, în creştere cu 9%
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, joi, 400 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 38 de luni, la un randament mediu de 3,38% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

Valoarea nominală a emisiunii de joi a fost de 400 de milioane de lei, iar băncile au subscris 887,1 milioane de lei.

Vineri este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 60 de milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.

Acești angajați pot primi 2.500 de lei de la stat

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat, în luna august 2020, împrumuturi de la băncile comerciale de 3,45 de miliarde de lei, din care 3 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 450 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Suma, mai mică faţă de cele 5,3 miliarde de lei programate în iulie, va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente ANAF. Foto: AI - Freepik.com
Lukoil
Bani tocați / Foto: Freepik
Bogdan Chirițoiu, șeful Consiliului Concurenței
Gripa aviara. Foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
ANAF
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Benzinărie / Foto: Freepik
Donald Trump
Casă de pensii
Centrala de la Cernavodă

Nuclearelectrica raportează o creştere cu 27% a profitului

Nuclearelectrica a obţinut un profit net de 1,63...

Grafică: Oana Pavelescu
foto: pexels.com
Florin Jianu
Alexandru Nazare la consiliul ECOFIN
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)

ANAF intensifică acțiunile de control. Ce firme sunt vizate

ANAF anunţă controale de amploare în perioada următoare.

Fiscalitate / Foto: Freepik
Muncitor / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Curier. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani și aur

Curs BNR. Evoluție mixtă a leului. Aurul a sărit cu 13 lei

Joi, 13 noiembrie, leul a avut o evoluție mixtă în...

O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Lukoil

Energia s-a scumpit iar: România ajunge la 158 €/MWh

România înregistrează astăzi unul dintre cele mai...


pixel