Potrivit declarațiilor reprezentanților Guvernului, în vara anului 2021 ar trebui emisă prima carte electronică de identitate. Potrivit cadrului legal, aceasta ar putea avea înscris un certificat calificat pentru semnătură electronică calificată, echivalentul digital al semnăturii olografe. Încă nu este clar dacă autoritățile vor face ceea ce poate fi considerat un salt uriaș pentru digitalizarea societății și economiei românești, sau nu.
Ciprian Teleman vine cu explicația.
"Știu că acești pași legislativi, cum ar fi adoptarea regulamentului privind identificarea la distanță sunt în curs de a fi legiferate în Parlament, așa că putem fi optimiști. În luna august vom putea beneficia de această nouă carte de identitate care să aibă dublu rol, atât identificarea digitală, cât și posibilitatea de a semna electronic cu ajutorul ei.", a spus ministrul Teleman, în exclusivitate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...
Economia globală se îndreaptă spre un deficit sever de...
Ministerul Finanțelor a aprobat...
Serviciul internațional de...
Alexandru Nazare își prezintă...
Disputa dintre Compania...
România a îndeplinit integral și la termen Ținta 267 din...
Dumitru Chisăliță, președintele...
Senatul american a votat joi o...
Piața de asigurări din România are un nou jucător. Wise...
Guvernul a pus în transparență...
Scenariu de rezervă pentru gaze: plafonarea ar putea fi...
Bulgaria şi România sunt ţările...
Alertă, joi, la sediul Ministerului Finanţelor.
Informaţiile zilei de la BNR...
În luna noiembrie 2025, rata şomajului în formă ajustată...
Cererea globală de cupru,...
Optimism pe piaţa de capital,...
Regimul de impozitare al...
La aproape trei ani după ce...
Bijuterii evaluate la peste un...
Taxa pe stâlp a revenit în...