Mircea Coșea: România nu are o piață funcțională. ASF are o conducere cu performanțe sub orice nivel

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Mircea Coșea
Mircea Coșea
EXCLUSIV
Profesorul Mircea Coşea, invitat la emisiunea "Totul despre bani", a făcut o serie de afirmații extrem de grave despre ceea ce se întâmplă în și cu economia României.

Vorbind despre ceea ce se întâmplă pe piața asigurărilor din România, a numeroaselor falimente ale companiilor din domeniu, Mircea Coșea a început prin a comenta puțin într-un cadru mai larg a stării în care piața în general din țara noastră se află.

Economistul a afirmat că România nu are o piață liberă funcțională: ”Există elemente de monopol, de înțelegeri. Are elemente care nu permit reglementarea  unor aspecte precum circuitul cerealelor și multe alte elemente care o clasează ca pe una dintre cele mai puțin funcționale piețe”.

Întorcându-se la subiectul asigurărilor, Mircea Coșea a arătat că această piață este dominată de asigurările auto, asigurările de viață sau a locuințelor fiind foarte puține. 

Economistul a spus că ASF de când a fost înființată a dovedit că nu este capabilă să aibă un rol important pe piața asigurărilor: ”ASF-ul nu funcționează cum trebuie. Este anul și falimentul, cam așa a funcționat. Din punctul meu de vedere, cei care conduc această instituție au dovedit lipsă totală de competență”.

Mircea Coșea a mai afirmat despre ASF că este o instituție profund politizată, ori ea este atât de sesnsibilă și profund profesionalizată încât oamenii ar trebui să fie deosebit de atent selecționați. Dar la noi nu este cazul, se practică baze politice. Performanța pe care actualii conducători ai ASF au afișat-o și demonstrat-o la utlimele înfățișări de la Parlament a fost sub orice nivel”.

Mai multe detalii, în interviu.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați

pixel