În plină degringoladă, Germania, prima economie a UE, își decide viitorul
Favoriți în sondaje,...
În timp ce vaccinul împotriva covid-19 dezvoltat de laboratorul britanic AstraZeneca și Universitatea Oxford a suscitat o bună perioadă de timp numeroase speranțe, anunțul privind o eficacitate medie de 70% - rezultatele intermediare ale testelor clinice la scară largă realizate în Marea Britanie și în Brazilia - poate fi considerat, desigur, o mare dezamăgire comparativ cu alte vaccinuri.
Privind în partea plină a paharului, trebuie spus că vaccinul AstraZeneca/Oxford are câteva atuuri care, în unele cazuri, l-a putea plasa în fruntea preferințelor multor țări. Problema este că tehnologia folosită în dezvoltarea acestui tratament este mai tradițională decât în cazul celor doi concurenți, ceea ce face preparatul mai puțin costisitor și mai facil de stocat, pentru că nu trebuie conversat la temperaturi foarte coborâte.
Citește și Bill Gates promite numai VEȘTI PROASTE despre COVID-19
Grație unui ”canal simplu de aprovizionare”, vaccinul ”va fi accesibl și disponibil pretutindeni în lume”, a estimat Pascal Soriot, director general al AstraZeneca. Grupul anunță că avansează rapid în fabraicarea de 3 miliarde de doze de vaccin, care vor fi disponibile începând cu anul 2021.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
România, în fruntea producției...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...