NASA și Microsoft, printre companiile atacate cibernetic în decembrie

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Autoritățile americane au confirmat că peste 100 de companii americane au căzut victime atacului cibernetic din decembrie, în spatele căruia s-ar afla peste 1.000 de hackeri susținuți de Rusia.

Dezvăluirile au avut loc în cursul unei audieri a Comisiei Senatului SUA care investighează atacul cibernetic din decembrie 2020 asupra SolarWinds, o companie de software din Texas. Hackerii au folosit softurile de la SolarWinds și Microsoft,  pentru a accesa informații de la peste 100 de entități guvernamentale și companii private, precum NASA și Administrația Federală a Aviației, care au trimis reprezentanții în fața comisiei senatoriale, relatează Techcrunch și Reuters.

Citește și:  RECORD la Bursa București chiar în anul PANDEMIEI

Brad Smith, președintele Microsoft, a declarat că cercetătorii săi cred că „cel puțin 1.000 de ingineri foarte abili, foarte capabili” au lucrat la atacul cibernetic din decembrie. „Aceasta este cea mai mare și mai sofisticată operațiune pe care am văzut-o”, le-a declarat Smith senatorilor.

Atacul cibernetic a fost descoperit la finele anului trecut, Washingtonul acuzând Rusia că se află în spatele acestui atac cibernetic de mare amploare, însă Moscova a respins orice implicare a sa. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Casă de schimb valutar
Semnare document / FOTO: Freepik
Nissan
Foto: Freepik.com
Ceaușescu pe șantier / Foto: Fototeca online a comunismului românesc / Cota: 116/1979
Sac cu bani / FOTO: Freepik

Investitorii stau pe munți de cash și nu știu ce să facă

Mii de miliarde de dolari blocate din cauza războaielor...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Cupru
Londra
Apple

Apple intră în domeniul interfețelor creier-computer

Apple (NASDAQ:AAPL) își face intrarea în domeniul...

Samsung

Samsung pregătește o achiziție importantă în Europa

Este vorba despre preluarea unui specialist în sisteme...

Indicele ROBOR la 3 luni a început să scadă
Tanczos Barna

România va încasa 1,3 miliarde euro din tranşa 3 din PNRR

România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din...

Cristian Popa, BNR
Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

OECD
București interbelic
Indici bursieri
Ședință de Guvern
Deficit comercial / Foto: Freepik
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Foto ilustrativ: Freepik.com
Jocuri de noroc

pixel