NASA va sta cu OCHII pe toate NENOROCIRILE de pe Terra

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
NASA
NASA
Experții de la NASA își asumă o nouă responsabilitate. Agenția spațială americană a decis să înființeze un nou observator al sistemului Pământ pentru a prezice și monitoriza schimbările climatice și dezastrele naturale. 

"NASA va dezvolta un nou set de misiuni axate pe Pământ pentru a oferi, în timp real, informații cheie în cadrul eforturilor de abordare a problemelor generate de schimbările climatice, de atenuare a dezastrelor, gestionare a incendiilor forestiere și îmbunătățire a agriculturii", a explicat NASA într-un comunicat.

Potrivit documentului, „din punct de vedere al proiectării, fiecare satelit va fi unic în felul său” pentru a-i completa pe ceilalți, astfel încât să creeze o imagine tridimensională, holistică a Pământului - de la roci de bază până la atmosferă.

După cum a explicat șeful NASA, Bill Nelson, uraganele au devenit mai intense și mai distructive datorită încălzirii globale. În ultimii 30 de ani, majoritatea noilor informații despre schimbările climatice au provenit din cercetările efectuate de Administrația Spațială SUA, a spus el.

Citește și Avionul TĂCUT. Proiectul merge mai departe. NASA a spus DA

„Noul observator va extinde această activitate, va oferi lumii o înțelegere fără precedent a sistemului climatic al Pământului, ne va furniza date de ultimă generație, cu ajutorul cărora să reușim să atenuâm fenomenul schimbărilor climatice și, de asemenea, ne vor proteja comunitățile de dezastrele naturale”, a subliniat el.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath

pixel