NATO promite O PLOAIE de rachete hipersonice

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
''O rachetă a fost lansată din Gaza spre teritoriul israelian'', a indicat armata într-un mesaj adresat presei. Contactată de AFP, o purtătoare de cuvânt a armatei a precizat că proiectilul a căzut pe un teren viran, în sudul ţării.
''O rachetă a fost lansată din Gaza spre teritoriul israelian'', a indicat armata într-un mesaj adresat presei. Contactată de AFP, o purtătoare de cuvânt a armatei a precizat că proiectilul a căzut pe un teren viran, în sudul ţării.
Până în anul 2030, avioanele de asalt din generația a patra vor reprezenta mai mult de 80% din echipamentul de luptă al Alianței Nord-Atlantice, informează publicația Jane's 360, citând o declarație făcută în acest sens de vice-amiranul forțelor aeriene britanice (Royal Air Force), Simon Rochelle, sfătuind conducerea NATO să nu-și pună toate speranțele în avionul american F-35.

Rochelle a atras atenția că, dacă NATO consideră că această mașină a americanilor, deosebit de performantă, e adevărat, va rezolva toate problemele, se înșeală. În cazul unui potențial conflict de proporții, țările Alianței vor pierde dacă nu vor gândi în perspectivă.

Iată de ce, a continuat el, este nevoie de mai multe avioane de luptă din generația a patra. ”Acum imaginați-vă cum toate aceste avioane lansează mii de rachete hipersonice”, a spus înaltul ofițer în cadrul Air & Space Power Conference (ASPC), eveniment organizat la Londra.

Potrivit afirmațiilor sale, Royal Air Force a început deja să studieze tehnologiile hipersonice, scopul declarat fiind acela de a spori capacitatea de contraatac a avioanelor de asalt din generația a patra la amenințările din aer și de la sol.

Citește și Cum se asamblează cel mai scump avion de luptă din lume. Merită văzut VIDEO

Este vorba, printre altele, de crearea de motoare hipersonice, dar și a patru tipuri de rachete hipersonice din clasa ”aer-aer”, capabile să fie lansate din avionele aflate deja în exploatare, dar și de la bordul celor mai moderne.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel