Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Un acord a fost încheiat între cele 28 de ţări membre ale UE pentru a prelungi cu şase luni misiunea militară Sophia, până în septembrie 2019, dar fără această componentă navală - debarcarea migranţilor salvaţi - care constituie un aspect esenţial.
"Operaţiunea Sophia este o operaţiune navală. Este clar că, fără mijloacele maritime, ea nu va mai putea să aplice în mod eficient mandatul său", a recunoscut oficialul european.
Prelungirea misiunii vizează alte două aspecte: patrulele aeriene pentru reperarea ambarcaţiunilor cu migranţi şi instruirea gărzilor de coastă libiene pentru combaterea traficului cu fiinţe umane.
Citește și: Premieră în Italia. Migranții expulzați, mai mulți decât nou-veniții
Acordul, a adăugat acelaşi oficial, urmează să facă obiectul, probabil până la sfârşitul zilei, a adoptării oficiale de către Consiliul UE (organism reprezentând statele membre).
Sub comandă italiană, cartierul general al misiunii este Roma, iar marina italiană este extrem de implicată în operaţiunile desfăşurate în largul Libiei, ţară de unde pleacă ambarcaţiunile încărcate cu solicitanţi de azil.
Dar coaliţia antisistem la putere în Italia din 2018 cere o schimbare a regulilor care impun debarcarea naufragiaţilor salvarea de către navele Sophia în porturile italiene.
Oficialii europeni susţin că timp de patru ani în cadrul desfăşurării misiunii Sophia au fost salvate zeci de mii de vieţi omeneşti în Mediterana Centrală, notează AFP.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...