Nouă reglementare pentru închirierea locuinței în regim hotelier

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Ministerul Turismului impune mai multe condiții / Foto: Unsplash.com
Ministerul Turismului impune mai multe condiții / Foto: Unsplash.com
Cei care vor să își închirieze locuințele în regim hotelier vor trebui să îndeplinească o nouă condiție pentru a putea face acest lucru.

Ministrul Antreprenoriatului și Turismului, Constantin Cadariu, vrea să introducă mai multe condiții pentru persoanele care vor să își  închirieze locuințele în regim hotelier, mai ales pentru acelea care sunt prezente pe platforme precum Airbnb sau Booking.com.

Astfel aceștia vor trebui să aibă un certificat de clasificare pentru persoane fizice. În propunerea de reglementare a Ministerului Turismului se spune și modalitatea prin care se pot obține aceste certificate.

Citește și:

Cum călătorești mult pe bani PUȚINI. 5 sfaturi geniale pentru o vacanță IEFTINĂ. Aura, influencer de travel: E cel mai important!

Pandemia a REUȘIT să facă ceea ce mulţi primari din Europa NU au putut

Vila din serialului Prințul din Bel Air, de închiriat pentru 30 $

Eliberarea certificatului de clasificare pentru persoane fizice

În documentul pus în dezbatere publică de ministerul de resort se spune că: ”În vederea eliberării certificatului de clasificare, operatorii economici persoane fizice proprietare de structuri de primire turistice cu funcțiuni de cazare de tipul apartamente și/sau camere de închiriat în locuințe familiale, depun la sediul instituției publice centrale responsabile în domeniul turismului, documentația cu următorul conținut:

a) cerere standardizată, conform modelului prezentat în anexa nr. 31 la prezentele norme metodologice;

b) fișă standardizată privind încadrarea nominală a spațiilor de cazare pe categorii și tipuri, conform anexei nr. 4 la prezentele norme metodologice, după caz;

c) copia actului de identitate al persoanei fizice solicitante, proprietară a structurii de primire turistică;

d) acordul vecinilor din care să rezulte activitățile ce urmează a fi desfășurate în structura de primire turistică respectivă, pentru unitățile aflate în locuințe de tip condominiu;

e) documentul din care să rezulte dreptul de proprietate asupra structurii de primire turistică precum și adresa unității respective”.

Propunerea de reglementare a Ministerului Turismului se mai spune că operatorii economici persoane fizice ”pot solicita clasificarea doar pentru un număr maxim de 7 camere încadrate la tipul de structură de primire turistică apartamente și/sau camere de închiriat în locuințe familiale proprietate personală, indiferent de numărul de locuinţe în care sunt situate acestea.”

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Freepik.com
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...


pixel