Reguli noi pentru firme privind înregistrarea/anularea înregistrării în scopuri de TVA
ANAF a pus în transparenţă un...
Cele mai multe radieri au fost înregistrate în municipiul Bucureşti - 1.873 firme (cu 60,58% mai puţine faţă de ianuarie-martie 2019) şi în judeţele Constanţa - 615 (minus 43,98%), Cluj - 571 (minus 63,51%) şi Timiş - 547 (minus 59,51%).
La polul opus, cele mai puţine radieri au fost consemnate în judeţele Ialomiţa, respectiv 107 (în scădere cu 58,06% faţă de anul aceeaşi perioadă din 2019), Covasna - 108 (minus 72,52%) şi Călăraşi - 119 (minus 79,90%).
În primele trei luni din 2020, în niciun judeţ nu s-au înregistrat creşteri ale numărului de radieri, în timp ce scăderile cele mai semnificative au fost consemnate în judeţele Maramureş (85,73%), Teleorman (84,34%) şi Neamţ (84,07%).
Pe domenii de activitate, numărul cel mai mare de radieri a fost înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor - 3.756 (minus 76,34% raportat la ianuarie-martie 2019), construcţii - 1.263 (minus 74,52%) şi agricultură, silvicultură şi pescuit - 1.194 (minus 87,66%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a pus în transparenţă un...
Cifra de afaceri din industrie,...
Depozitele populației și ale...
Institutul pentru Orașe...
Titlurile de stat Fidelis emise...
Bursa americană, sub presiune:...
Guvernul României va analiza, în ședința programată...
Informaţie importantă pentru...
România își menține accesul la întreaga finanțare...
România are cel mai mare cost al energiei în raport cu...
OpenAI lansează ChatGPT Atlas,...
Guvernul rus a aprobat un...
Aurul se ieftinește...
Producătorul olandez de bere...
Hidroelectrica a anunțat...