O mașină Tesla a explodat. Stând pe loc. S-a deschis o anchetă VIDEO

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Stație electrică
Stație electrică
Incidentul s-a petrecul într-o parcare din Shanghai și a fost surprins de camerele de supraveghere. Ajuns pe internet, filmulețul a avut 22 milioane de vizualizări. Prea mulți pentru a nu face nimic. Prin urmare, constructorul auto Tesla a decis să trimită o echipă de specialiști pentru a stabili de ce mașina s-a aprins singură.

Tesla nu a confirmat despre ce model este vorba, dar se pare că este un Model S. "Vom lua legătura și vom colabora cu autoritățile de resort pentru a înțelege ce s-a întâmplat. Din informațiile disponibile reiese că nu au existat victime”, au comentat americanii de la Tesla într-un comunicat publicat pe contul său oficial de Weibo.

Este ultimul incident care afectează imaginea Tesla în acest an, într-un moment în care grupul încearcă să îşi extindă prezenţa în China. În ianuarie, Tesla a rechemat la service peste 14.000 de autoturisme Model S în China, în cadrul eforturilor demarate la nivel global pentru a înlocui airbag-urile produse de firma japoneză Takata. În martie, o greşeală de etichetare făcută de administraţia vamală din Shanghai a dus la suspendarea temporară a aprobărilor pentru un lot de autoturisme Tesla.

Citește și Scandal de spionaj la Tesla. Cine ce a furat și pentru cine

Constructorul auto american construieşte în prezent la Shanghai prima sa uzină de asamblare din afara SUA. În acest fel Tesla vrea să se implanteze mai bine pe cea mai mare piaţă auto din lume şi să evite impactul tensiunilor comerciale dintre Beijing şi Washington.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Studiou Disney / sursa foto: Pexels.com / Lucas TENTELIER
Foto: Reuters
Case de schimb valutar
Plată online / Foto: Freepik
Contabilii și firmele vor avea un an greu în 2026 / Foto: Freepik
Banca Națională a României
O nouă lege prevede colectarea de date de către marile instituții bancare
TikTok. Freepik.com
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

pixel