10 schimbări legislative care vor afecta firmele din România în 2025-2026
Pachetul legislativ privind...
În cadrul unei alocuţiuni în provincia La Rioja, Sanchez a declarat că Spania va fi "prima ţară din UE, împreună cu Germania, care va avea un plan de vaccinare cuprinzător" pentru cei 47 de milioane de cetăţeni ai săi.
Acest plan va fi prezentat marţi la următorul Consiliu de Miniştri, a spus el, adăugând că guvernul său lucrează la pregătirea acestuia din septembrie.
Oamenii care au fost INFECTAȚI cu COVID-19 au un AVANTAJ
"Previziunile noastre sunt că, în toate scenariile rezonabile, o parte foarte substanţială a populaţiei spaniole va putea fi vaccinată, cu toate garanţiile, în prima jumătate a anului" viitor, a mai spus el.
Cu peste 42.000 de decese şi peste 1,5 milioane de cazuri, potrivit bilanţului anunţat joi seară, Spania este una dintre ţările europene cele mai afectate de pandemia de COVID-19.
Confruntată, ca şi alte ţări europene, cu un al doilea val de infectări, guvernul socialist spaniol a decretat pe 25 octombrie o stare de urgenţă sanitară şi un lockdown pentru o perioadă de şase luni.
În ceea ce priveşte obţinerea unui vaccin, Spania a autorizat miercuri lansarea ultimei faze a studiului clinic al unui vaccin împotriva COVID-19 dezvoltat de grupul american Johnson&Johnson. Circa 30.000 de persoane din Spania şi alte opt ţări vor participa la studiul clinic al acestui vaccin, care va include două doze.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Pachetul legislativ privind...
Prețul aurului a scăzut ușor...
Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...
Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...
Donald Trump inflamează din nou...
Taxarea inversă la TVA,...
Guvernul strânge cureaua:...
Proiectul de rectificare...
Prosumatorii nu vor fi afectați...
Bursa de la Bucureşti a închis...
ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...
Leul rămâne stabil în fața...
Ministerul Finanțelor confirmă...
Michael Burry atacă din nou...
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) participă parţial...
Guvernul schimbă regulile...
După aproape trei ani de război...
Guvernul prelungește până în...
Guvernul Bulgariei retrage proiectul de buget pentru...
OpenAI avertizează...