"Ţinând cont de proprietăţile sale, cânepa nu are nevoie de adăugarea altor produse, de lipici sau de alţi lianţi. Caracteristicile sale fac ca filtrarea şi respiraţia să fie posibilă fără adăugarea altor ingrediente", a declarat AFP Stephanie Gauvenet, directoarea fabricii Géochanvre din Lézinnes.
Arma SECRETĂ a lui Kim Jong-Un. Ce pregătește DICTATORUL
Startup-ul, specializat în dezvoltarea sustenabilă a sacilor din compost bio, a început să dezvolte din primăvară ideea unor măşti din cânepă, o plantă din a cărei inflorescenţă rezultă canabisul, dar ale cărei fibre sunt utilizate în articole vestimentare sau materiale vegetale.
Aprobată de Direcţia Generală pentru Armamente a Ministerului Francez al Apărări, ceea ce indică o performanţă de filtrare de 89%, masca s-a vândut deja în 1,4 milioane de bucăţi, cu 65 de cenţi bucata.
"Producem 5.000 de bucăţi pe zi", a declarat Gérald Bayette, directoarea comercială a fabricii Géochanvre.
"Am realizat singura mască din compost bio din Franţa şi din Europa. Avem clienţi belgieni, elveţieni şi italieni, a spus ea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Administrația Fondului pentru...
Randamentele obligațiunilor...
Analistul economic Adrian...
Dobânzile din piața...
Contribuabilii persoane fizice...
Statele Unite rămân cel mai...
Casele de pensii pot anula...
Ministerul Finanțelor...
Oficialii din Ministerul...
Autoritatea Națională de...
Unitățile farmaceutice veterinare trebuie să respecte...
Trump ar putea primi un Boeing...
Schimbare de paradigmă în...
utin cere negocieri directe cu...
Statele Unite și China au...
Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...