Cine protejează interesele statului în contextul Liberty Galați
Ministerul Economiei,...
Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a depreciat cu 1,82%, până la 16.663,28 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni, a închis în scădere cu 1,83%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scăzut cu 1,68%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a depreciat cu 0,48%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a înregistrat un declin de 1,81%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis pe minus cu 1,32%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, s-a depreciat cu 0,91%.
Cele mai lichide titluri pe piaţa reglementată au fost cele ale BRD Groupe Societe Generale, cu tranzacţii de aproape 23,15 milioane de lei, urmate de acţiunile Băncii Transilvania, cu 17,26 milioane de lei, şi ale OMV Petrom - 13,46 milioane lei
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Societăţii de Construcţii Napoca (+14,88%), Sinteza (+14,5%) şi ale Romgaz (+3,55%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Condmag (-9,09%), Alumil Rom Industry (-8,99%) şi Mecanica Ceahlău (-8,77%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Economiei,...
Guvernul prelungește schema de...
Guvernul decide să prelungească...
Exporturile globale de gaze...
Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...
Guvernul introduce un instrument de presiune directă...
România intră în anul 2026 cu...
Consiliul Concurenței a...
Finalul lunii decembrie vine cu...
Piețele bursiere globale și-au...
Execuția bugetului general consolidat s-a încheiat, după...
Guvernul introduce un regim...
Cursul de referință publicat...
Compania Naţională de...
Guvernul mută presiunea...
Coreea de Nord a anunțat că a...
Turiştii nerezidenţi sosiţi în...
Depozitele rezidenților clienți...
Austria ar trebui să își...
Modificări la Codul fiscal...
România face un pas important...
Scădere a producţiei de cărbune...
Crizele geopolitice nu mai sunt...
Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...