Satelitul Aeolus al Agenției Spațiale Europeane și-a pornit propulasoarele pentru a lăsa racheta SpaceX să ajungă pe orbită în vederea plasării unui satelit, unul dintr-o serie de 60 care vor asigura accesul la internet oriunde pe planetă.
”Manevra a avut loc la jumătatea traseului orbital înainte de potențiala coliziune. Nu cu mult după ce potențiala coliziune se anunța, Aeolus a semnalat acest lcuru pe pământ și au demarat manevrele în vederea evitării unui accident”, au spus pe Twitter reprezentanții ESA.
”Trebuie să recunoaștem, suntem niște proști”. Cine spune asta
”Se întâmplă extrem de rar să fie necesate manevre de evitare a coliziunii cu sateliții activi. Cea mai mare parte a manevrelor de evitare pe care sateliții ESA le efectuează sunt legate fragmentele sateliților mortți sau fragmente provenite din alte coliziuni”, au mai spus reprezentanții agenției.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Indicele BET s-a depreciat cu...
Aramco anunță descoperiri de...
Donald Trump schimbă regulile...
Banca Națională a României a anunțat cursul leului,...
Prețul petrolului continuă să scadă pe fondul temerilor...
ANAF face un pas decisiv spre...
De la 1 aprilie 2025,...
Peste 60% dintre angajatori vor...
În același timp, guvernatorul...
Euro se întărește datorită lichidității sale.
Românii alocă, în medie, 800 de lei pentru masa şi...
Blocul Național Sindical atrage atenția asupra lipsei de...
Românii plătesc azi cea mai...
Primul utilaj de foraj TBM a intrat în acțiune la stația...
Cei mai mulți traderi s-au...