Oligarhii ruşi vor lua foc! Se ia în calcul ca în vilele acestora să fie cazaţi refugiaţi din Ucraina

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Vila. Foto: Max Vakhtbovych - Pexels
Vila. Foto: Max Vakhtbovych - Pexels
Ce ironie: în casele oligarhilor ruşi ar putea fi cazaţi refugiaţi din Ucraina. 

Casele oligarhilor sancționați ar putea fi folosite pentru a găzdui refugiați din cauza războiului din Ucraina, afirmă un ministru britanic, citat de BBC.

În cadrul unui interviu, secretarul de stat pentru locuințe și comunități Michael Gove a declarat "Vreau să explorez o opțiune care ne-ar permite să folosim casele și proprietățile persoanelor sancționate, atâta timp cât sunt sancționate, în scopuri umanitare și de altă natură. Există o barieră legală destul de înaltă de trecut și nu vorbim de confiscare permanentă.

Dar spunem: "Ești sancționat, îl susții pe Putin, această casă este aici, nu ai dreptul să o folosești sau să profiți de ea...". Dacă o putem folosi pentru a-i ajuta pe alții, haideți să facem asta'", a explicat Gove.

El a adăugat că guvernul dorește să consolideze măsurile actuale care îi împiedică pe oligarhi doar să își vândă casele din Marea Britanie, nu și să locuiască în ele.

"Dacă averea și influența le sunt folosite pentru a-l sprijini pe Putin, având în vedere ceea ce face, atunci mă tem că trebuie să suporte consecințele", a spus el, citează Mediafax.

 

Citeşte şi: Iaht de 530 de milioane de euro, CONFISCAT de la un oligarh rus

 

Un megaiaht care ar aparţine unui miliardar rus a fost confiscat de autorităţile italiene. Autorităţile italiene au confiscat încă un megaiaht, deţinut aparent de un miliardar rus aflat pe lista de sancţiuni a Uniunii Europene, transmite sâmbătă DPA. Vasul, numit "Sailing Yacht A", are o valoare estimată la aproximativ 530 de milioane de euro şi se află în portul Trieste.

Oficiali din cadrul poliţiei financiare italiene l-au confiscat vineri, conform agenţiei de ştiri ANSA. Iahtul, construit de şantierul naval german Nobiskrug, se crede că-i aparţine miliardarului rus din domeniul cărbunelui Andrei Melnicenko, al cărui nume se află trecut pe lista sancţiunilor UE după invazia rusă din Ucraina.

Poliţia financiară italiană a confiscat şi săptămâna trecută un iaht suspectat că i-ar aparţine unui oligarh rus. Măsurile vin urmare a sancţiunilor aplicate Rusiei.

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Eolian
Cercetători/ FOTO: Freepik
Donald Trump / Foto: Agerpres / Mark Peterson POOL / EPA
Banca Centrală Europeană
Antrenament / FOTO: Captură ecran
Lucrător
Conducte de gaze / Foto: Freepik
Mar-a-Lago / FOTO :Wikipedia
Animale de companie / FOTO: Freepik
Raiffeisen Bank / FOTO: https://www.rbinternational.com/en/raiffeisen.html
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI
Donald Trump
Semnarea unui document / Foto: Pexels.com
Vama Giurgiu
Transgaz
Boeing
Foto: Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala

pixel