OMS, avertisment pentru europeni: Nu așa se rezolvă lucrurile

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Suntem îngrijorați, spun cei de la OMS
Suntem îngrijorați, spun cei de la OMS
Criza economică care a afectat Europa în urma pandemiei de COVID-19 nu trebuie să determine guvernele să taie cheltuielile publice pentru sănătate, a avertizat joi Biroul Regional pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), informează AFP.

''Suntem îngrijoraţi că statele ar putea răspunde la criză în acelaşi fel ca în urmă cu zece ani (...), tăind din fondurile publice pentru sănătate'', a declarat directorul Biroului Regional pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge, cu prilejul unei conferinţe de presă online din Copenhaga.

''În prezent, prioritatea noastră ar trebui să fie să investim în sănătate, protecţie socială şi să evităm austeritatea'', a subliniat acesta, amintind că redresarea economică nu va fi posibilă decât dacă circulaţia virusului va fi sub control.

Potrivit cifrelor OMS, în perioada 2008-2013, bugetul public pe cap de locuitor destinat sănătăţii s-a diminuat în aproape jumătate dintre ţările din regiune.

Citește și Coronavirus. Al doilea val al pandemiei. OMS are altă părere

Regiunea europeană a OMS, care acoperă un teritoriu geografic vast, de la Oceanul Atlantic la Pacific, şi cuprinde 53 de ţări, de la Rusia la Andorra, a înregistrat peste 2 milioane de cazuri oficiale şi 175.000 de decese provocate de noul coronavirus, potrivit statisticilor oficiale ale organizaţiei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

La birou / FOTO: Freepik
Taxe / FOTO: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
Leonardo Badea
1 Cent. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Casă de schimb valutar
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Blocul din Rahova unde a avut loc explozia din cauza acumulării de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Obligații majore pentru firme până pe 31 octombrie

ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik
Donald Trump

Trump anunță reluarea testelor nucleare americane

Statele Unite vor relua testele nucleare pentru prima...

Muncitori pe șantier
Benzinărie Lukoil
Foto: Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Facturi. Foto: Freepik.com
Farmacie / Foto: Freepik
Tichete de masă / Foto: DCBusiness
Darea în plată

Darea în plată, atacată la CCR! Ce a decis Curtea

Curtea Constituțională a României a decis că Legea darii...

Schimb valutar / Foto: Unsplash

pixel