Indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 15 acţiuni, a înregistrat o apreciere de 0,27%, la 7.883,39 puncte. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o apreciere de 0,23%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a închis pe plus cu 0,52%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o apreciere de 0,25%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis în creştere cu 0,24%. Indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat un avans de 0,07%.
Citește și: Bursa de Valori Bucureşti a închis în creștere
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de titlurile Grupul Industrial Electrocontact, care s-au apreciat cu 11,11%, Vrancart (+3,13%) şi Electroargeş (+2,53%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de acţiunile Prodplast, care au pierdut 14,4% din valoare, Electroputere (-11,76%) şi Altur (-4,11%)
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Începând cu anul 2026, fișierul...
Compania britanică Rolls-Royce...
Prețurile la carburanți au înregistrat o creștere ușoară...
Administraţia Naţională de...
Inflația este unul dintre cei mai invocați termeni din...
În inima industriei europene de...
Autoritatea de Supraveghere Financiară a adoptat și...
Ungaria și Slovacia se...
Gigantul minier australian BHP...
Rata anuală a inflației a ajuns...
Noua lege privind organizarea...
Liderii celor patru partide din...
Omniasig Vienna Insurance Group...
ASF schimbă regulile pentru prospectele fondurilor de...
Moneda națională a înregistrat...
Curtea Constituțională a...
O parte dintre dificultăţile...
Liderii coaliţiei de guvernare...
Resursele de energie primară...
Persoanele fizice autorizate...
Declarațiile premierului Ilie...
Vremea se va răci considerabil în București în...
Statele Unite ar putea...
Inteligență artificială pe...
Președintele Consiliului...