ONU avertizează! Ce se întâmplă în Libia

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
ONU: Ţările bogate pot începe să vadă lumina
ONU: Ţările bogate pot începe să vadă lumina
Situaţia din Libia rămâne 'profund îngrijorătoare', cu numeroase încălcări ale focului şi ale embargoului asupra armelor, a avertizat duminică Organizaţia Naţiunilor Unite, potrivit AFP. 

''În pofida anumitor semnale pozitive, situaţia în teren rămâne profund îngrijorătoare'', a declarat Stéphanie Williams, adjunctă a emisarului ONU pentru Libia Ghassan Salamé, într-o conferinţă de presă la Munchen, unde are loc Conferinţa pentru Securitate.

Iranul afirmă că poate îmbogăţi uraniul la orice concentraţie

''S-au înregistrat peste 150 de violări ale încetării focului, poporul libian continuă să sufere, situaţia economică se deteriorează, exacerbată de blocada asupra instalaţiilor petroliere'', a subliniat reprezentanta ONU.

Reprezentanţii unui număr de 12 ţări care susţin părţile beligerante din Libia s-au întâlnit duminică la Munchen, în marja Conferinţei pentru Securitate, pentru a analiza progresele înregistrate după reuniunea din 19 ianuarie de la Berlin.

Principalele ţări vizate de conflictul libian au promis să respecte embargoul asupra armelor şi să nu mai interfereze în afacerile interne ale Libiei.

În Libia are loc un conflict între forţele guvernului de uniune naţională libian (GNA), recunoscut de ONU şi condus de Fayez al-Sarraj, şi cele ale mareşalului Khalifa Haftar, care controlează estul ţării şi a lansat la 4 aprilie 2019 o amplă ofensivă contra oraşului Tripoli.

Violenţele s-au soldat cu 1.000 de morţi şi aproximativ 140.000 de persoane strămutate.

Khalifa Haftar este sprijinit de Rusia, Emiratele Arabe Unite, Egipt şi Iordania, în timp ce GNA beneficiază de susţinerea Turciei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.

Foto: Freepik.com
Tractor
Farmacie

Trump a pus gând rău producătorilor de medicamente

Nu este pentru dată când președintele american atacă...

Diamante
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă
Veterinar / Foto: Freepik

Reglementări dure pentru farmaciile veterinare

Unitățile farmaceutice veterinare trebuie să respecte...

Foto: Freepik.com
Euro depășește dolarul / Foto: Freepik

pixel