OPEC+, pe punctul de a prelungi reducerea producţiei de ţiţei, inclusiv în 2025

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Sondă / FOTO: Freepik
Sondă / FOTO: Freepik
Două surse din interiorul OPEC+ au dezvăluit pentru Reuters că se plănuieşte ca reducerea voluntară a producţiei de ţiţei să continue inclusiv în 2025.

OPEC+ va conveni probabil duminică să prelungească reducerile profunde ale producției de petrol până în 2024 și, posibil, până în 2025, au declarat două surse OPEC+, în timp ce grupul caută să sprijine piața în contextul unei creșteri slabe a cererii globale, a dobânzilor ridicate și a creșterii producției rivale din SUA.

Prețul petrolului se tranzacționează în jur de 80 de dolari pe baril, sub nivelul necesar pentru ca multe dintre țările membre OPEC+ să își echilibreze bugetele. Îngrijorările legate de creșterea lentă a cererii din China, cel mai mare importator de petrol, au influențat negativ prețurile, iar analiștii de pe piața petrolului se așteaptă ca OPEC+ să extindă reducerile pentru a echilibra oferta.

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații conduși de Rusia, cunoscuți împreună sub numele de OPEC+, au efectuat o serie de reduceri profunde ale producției începând cu sfârșitul anului 2022.

În prezent, membrii OPEC+ reduc producția cu un total de 5,86 milioane de barili pe zi (bpd), echivalent cu aproximativ 5,7% din cererea globală.

Aceste reduceri includ 3,66 milioane de bpd din partea membrilor OPEC+, valabile până la sfârșitul anului 2024, și 2,2 milioane de bpd de reduceri voluntare din partea unor membri care expiră la sfârșitul lunii iunie.

Acordul de duminică ar putea include extinderea unor reduceri de 3,66 milioane de bpd până în 2025 și a unor reduceri voluntare de 2,2 milioane de bpd până în al treilea sau al patrulea trimestru al anului 2024, au declarat cele două surse.

Țările care au făcut reduceri voluntare mai profunde decât cele convenite cu grupul larg sunt Algeria, Irak, Kazahstan, Kuweit, Oman, Rusia, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite.

Grupul se va reuni online duminică, dar mai mulți miniștri-cheie - în principal din țările care au făcut reduceri voluntare - intenționează să zboare în capitala Arabiei Saudite, Riad, au spus sursele OPEC+. Întâlnirile sunt așteptate să înceapă la ora 09:00 GMT.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Casă de schimb valutar
Foto: Freepik.com
Ceaușescu pe șantier / Foto: Fototeca online a comunismului românesc / Cota: 116/1979
Sac cu bani / FOTO: Freepik

Investitorii stau pe munți de cash și nu știu ce să facă

Mii de miliarde de dolari blocate din cauza războaielor...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Samsung

Samsung pregătește o achiziție importantă în Europa

Este vorba despre preluarea unui specialist în sisteme...

Indicele ROBOR la 3 luni a început să scadă
Tanczos Barna

România va încasa 1,3 miliarde euro din tranşa 3 din PNRR

România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din...

Cristian Popa, BNR
Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

OECD
București interbelic
Indici bursieri
Ședință de Guvern
Deficit comercial / Foto: Freepik
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Foto ilustrativ: Freepik.com
Jocuri de noroc
Bună dimineața! /FOTO: Freepik
Gazprom / Foto: Gazprom
BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

pixel