Un nou început economic în 2025
În contextul unui război care durează de peste o mie de zile și care a adus creșteri dramatice ale prețurilor la energie, Orbán consideră că 2025 va reprezenta o ruptură de trecut. În 2022, Ungaria a plătit 7 miliarde de euro pentru energie, sumă care a crescut la 17 miliarde de euro în 2023 din cauza sancțiunilor impuse Rusiei. Cu toate acestea, Orbán prevede un an de pace și o economie revitalizată.
”Performanța economiei ungare nu va fi bună pentru că Europa merge bine, ci datorită acestor două resurse financiare care au fost ascunse până acum,” a spus premierul.
Sursele financiare dezvăluite
Reducerea dobânzilor la creditele externe: În 2025, rata dobânzii la împrumuturile contractate anterior va scădea semnificativ. În 2024, Ungaria a plătit echivalentul a 4,5% din PIB pe dobânzi, dar aceasta va scădea la 3,5%.
Investiții industriale de amploare: Proiecte majore, lansate în timpul războiului, vor începe să dea rezultate. Acestea includ fabrici ale unor giganți precum BMW, CATL (cel mai mare producător chinez de baterii) și BYD (cel mai mare producător de mașini electrice), alături de investiții mai mici care vor începe producția în 2025.
Noi politici economice
Orbán a prezentat și noi măsuri economice care vor susține creșterea:
Programul Sándor Demján: Capital pentru întreprinderile mici.
Programe de locuințe și sprijin pentru tineri lucrători: O extindere a măsurilor sociale existente.
Explozia salariilor: Orbán promite că Ungaria va fi în topul Uniunii Europene la creșterea veniturilor.
Context politic
Premierul a acuzat Bruxelles-ul că încearcă să destabilizeze guvernele conduse de ”patrioți,” menționând opoziția ungară drept un instrument folosit de UE pentru a-l înlătura. Orbán și-a exprimat încrederea că noile politici economice vor contribui decisiv la succesul alegerilor din 2026.
El a criticat politica UE față de migrație și identitate de gen, declarând că, odată cu victoria republicanilor în SUA, aceste teme și politicile pro-război ”sunt terminate.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Plenul Consiliului Superior al...
Președintele interimar Ilie...
Criză de forță de muncă în...
O mișcare anticipată de analiști.
Cursul valutar de joi, 17...
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...
Având în vedere încălzirea...
Curs BNR, joi, 17 aprilie.
Discuții mai clare datorită...
Magazinele marilor lanţuri de retail din România vor fi închise în prima zi...
Bill Gates a confirmat, încă o dată, că nu va lăsa...
Această instituție a devenit...
Pe fondul escaladării războiului comercial dintre Statele Unite și China, un...
Un miliardar turc vrea să aloce...
Tehnologia în cădere liberă: Nvidia și Nasdaq, printre...
Banca Naţională a României împlineşte joi 145 de ani.
Randamentele obligațiunilor din zona euro au urcat ușor...
Doar 31 de angajați din 250 au...
Un fenomen atent monitorizat de analiștii financiari.
Grupul industrial elvețian ABB a anunțat joi că...
Războiul tarifar inițiat de Donald Trump a declanșat o...