Orban: Termocentrala este total nerentabilă

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a fost întrebat, sâmbătă, la Deva, de un grup de energeticieni dacă Termocentrala Mintia se va opri definitiv, acesta răspunzând că nu are cunoştinţă de o asemenea decizie, menţionând însă că producătorul de energie are pierderi foarte mari.

După ce a luat parte la o dezbatere pe tema Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă, liderul PNL a fost, aşteptat la ieşirea din sală, de mai mulţi angajaţi ai termocentralei, iar preşedintele Sindicatului Solidaritatea Hunedoara, Cristian Iştoc, l-a întrebat pe Ludovic Orban dacă are cunoştinţă despre o decizie de închidere a acestui agent economic.

"Eu nu am cunoştinţă de aşa ceva, dar ce pot să vă spun este că Termocentrala Mintia, la ora actuală, nu respectă normele de mediu. Producerea energiei termice şi electrice pe baza cărbunelui pe care îl folosiţi este total nerentabilă. Provoacă pierderi foarte mari. Mintia este în Complexul Energetic Hunedoara, care este în insolvenţă, insolvenţă în care a intrat din cauza unui ajutor de stat care nu a fost folosit conform regulilor europene. Se gândesc mai multe soluţii. Discuţia a fost să fie preluată de Consiliul Judeţean, dar şi aici trebuie să existe un plan foarte serios. De asemenea, mai exista un plan de trecere pe gaz deoarece cărbunele pe care îl extragem, conform calculelor, arată că nu e rentabil", a spus Ludovic Orban.

Citește și: Vitamina D. Descoperire ȘOCANTĂ, are un efect NEAȘTEPTAT

Sindicaliştii şi-au mai arătat nemulţumirea că un material prin care se realiza o simulare de funcţionare a termocentralei pe următorii trei ani nu a primit încă un aviz la Ministerul Energiei, menţionând, totodată, că unitatea ar putea folosi un cărbune mai bun şi cu un conţinut redus de sulf prin care s-ar putea încadra în cerinţele de mediu.

Aproape 4.000 de apartamente, instituţii publice, şcoli şi licee din municipiul Deva sunt, în continuare, fără căldură şi apă caldă de la reţeaua de termoficare, de mai bine de o săptămână, în absenţa cărbunelui necesar pentru funcţionarea Termocentralei Mintia.

Termocentrala Mintia a fost oprită vineri, 5 martie, din cauză că nu mai avea cărbune.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Militar sau mercenar?
Taxarea prograsivă / Foto: Freepik
Nu scăpăm de caniculă

Cod portocaliu de caniculă în București și 12 județe

Capitala şi 12 judeţe din sudul şi vestul ţării se vor...

BVB
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Uniunea Europeană
Notificare telefon

Nou val de fraude telefonice în numele CEC Bank

Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...

Donald Trump
Curs valutar BNR
Donald Trump și Emmanuel Macron / Foto: Casa Albă
Centrala de la Cernavodă
Contabil
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Parlamentul European
Industrie poluatoare / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness
ANAF
Chirurgie plastică
Programator / Foto: Freepik
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Reforma ANAF. Cum arată planurile noului Guvern

Noul program de guvernare anunță din nou, pentru a câta...

București / Foto: Freepik
Pe câmp / FOTO: Freepik

Program de guvernare: Agricultura, cu mai puține subvenții

Guvernul reunit sub coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a anunțat...


pixel