Pachetul de salvare în valoare de 9 miliarde pentru Lufthansa este BLOCAT

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Discuţiile privind acordarea unui pachet de salvare de nouă miliarde de euro către Lufthansa s-au blocat
Discuţiile privind acordarea unui pachet de salvare de nouă miliarde de euro către Lufthansa s-au blocat
Discuţiile privind acordarea unui pachet de salvare de nouă miliarde de euro către Lufthansa s-au blocat din cauza disputei referitoare la comanda de avioane Airbus făcută de compania aeriană, a anunţat vineri publicaţia germană Handelsblatt, transmite Reuters.

Guvernul german cere Lufthansa să accepte toate comenzile pe care le-a făcut către Airbus, ceea ce ar face practic imposibilă redresarea operatorului aerian, susţine Handelsblatt citând surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Lufthansa ar trebui să plătească în următorii trei-patru ani peste cinci miliarde de euro pentru aeronave, informează publicaţia germană, adăugând că o reuniune a Consiliului de Supervizare a operatorului aerian a fost amânată până luni.

S-a PRĂBUȘIT turismul în TURCIA, a scăzut cu 99%

Un purtător de cuvânt al Guvernului german, întrebat de raportul privind Lufthansa, a declarat că nu există o actualizare a informaţiilor privind compania aeriană.

Conform informaţiilor preliminare, pachetul de salvare de care va beneficia Lufthansa include un împrumut în valoare de trei miliarde de euro de la banca de stat KfW şi o obligaţiune convertibilă, care poate fi schimbată pentru un pachet suplimentar de 5% plus o acţiune în cazul unei oferte publice de preluare venită de la o terţă parte.

Interzicerea călătoriilor decisă de numeroase ţări din întreaga lume a forţat Lufthansa să blocheze la sol 700 din avioanele sale, ceea ce a dus la o scădere de 99% a numărului de pasageri, astfel că întregul grup Lufthansa (care include şi companiile Swiss International Air Lines, Brussels Airlines şi Austrian Airlines) pierde în fiecare oră un milion de euro din rezervele sale de lichidităţi.

Recent, Asociaţia Internaţională de Transportat Aerian (IATA) a avertizat că este posibil ca numeroase companii aeriene să nu supravieţuiască celui de-al doilea trimestru, din cauza crizei de lichidităţi provocate de pandemia de coronavirus. Potrivit celor mai recente estimări, companiile aeriene din întreaga lume ar urma să înregistreze în al doilea trimestru al acestui an pierderi nete de 39 miliarde de dolari, a avertizat directorul IATA, Alexandre de Juniac. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BNR
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Ciprian Ciucu

Întâlnire Ciucu - Bolojan - Nazare pe finanțele Capitalei

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va avea...

Fabrică de bere / Foto: Freepik

Piața berii se îndreaptă către un minimum istoric

Piaţa berii probabil că va închide anul 2025 cu o...

Drona găsită în Argeș / Foto: Antena 3 CNN
Ionuț Dumitru, analist economic
Au dispărut documente din dosar / Foto: DoJ
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Summit Mercosur

Țările Mercosur regretă noua amânare a acordului cu UE

Mercosur şi-a exprimat, sâmbătă, regretul faţă de noua...

Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Hackeri ruși / Foto: DCBusiness

Cum atacă Rusia infrastructura critică a Europei

Un incident aparent banal petrecut în vestul Norvegiei a...

Sakhalin Energy
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Lemne de foc / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Uzină auto
Banca Națională a României

Avertisment BNR: Companiile intră în zona roșie

Companiile românești traversează o perioadă critică,...

Măcelar tranșează o bucată de carne / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Sistemul S-500 Prometheus
PNRR
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Obligații noi pentru companiile private
Barajul Paltinu
Boris Rotenberg

Vila unui oligarh rus, pusă sub sechestru de Finlanda

Autoritățile din Finlanda au pus sechestru pe o vilă de...


pixel