Pandemie. Medicii spanioli, la capătul răbdării. Strigă DEMISIA

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Medicii acuză funcționarii de incompetență
Medicii acuză funcționarii de incompetență
Ordinul medicilor spanioli a cerut sâmbătă demisia epidemiologului-şef al Ministerului Sănătăţii şi consultant al executivului spaniol, Fernando Simon, o figură reprezentativă a luptei împotriva pandemiei noului coronavirus, relatează AFP.

Organizaţia care îi reprezintă pe medicii spanioli a cerut "demisia imediată a dr.Fernando Simon (...) pentru incompetenţă manifestată şi prelungirea duratei pandemiei de COVID-19", se arată într-un comunicat.

Figură reprezentativă în Spania, Fernando Simon informează în mod regulat despre situaţia sanitară din ţară, una dintre cele mai afectate din lume, în cadrul unei conferinţe de presă televizată şi foarte urmărită la nivel naţional.

Picătura de apă care a umplut paharul a fost o analiză prezentată joi de Fernando Simon, care - potrivit Ordinul medicilor spanioli - minimalizează cazurile de COVID-19 în profesia lor, "care ne situează printre persoanele cele mai contaminate dintre toate ţările europene", reaminteşte Ordinul într-un comunicat.

Săptămâna trecută, dr.Fernando Simon şi-a declarat regretul faţă de comentariile sale, considerate misogine, asupra unor infirmiere "contagiate" care au suscitat indignarea Ordinului infirmierilor.

Citește și SARS-CoV-2 devastează Rusia! Este un ȘOC și pentru autorități

Epidemiologul în vârstă de 57 de ani a mai fost criticat în trecut de unii colegi şi partide din opoziţie pentru a fi întârziat prea mult recomandarea unor măsuri drastice la începutul primului val şi pentru a fi minimalizat impactul pandemiei.

Spania este una dintre ţările cele mai afectate de pandemia de coronavirus cu aproape 1,5 milioane de cazuri şi peste 40.000 de decese.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica

pixel