Parcări supraterane în Sectorul 5. Primăria anunță unde vor fi construite

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
În vederea evaluării, componenta financiară va reprezenta 60%, iar componenta tehnică 40%
În vederea evaluării, componenta financiară va reprezenta 60%, iar componenta tehnică 40%
Primăria Sectorului 5 anunţă pe SICAP licitaţie pentru proiectarea şi execuţia a trei parcări supraterane în Şoseaua Alexandriei, Calea Rahovei şi str. Bârcă, la o valoare totală estimată de 92.879.507 lei.

Achiziţia este împărţită în două loturi. Primul vizează servicii de proiectare şi construirea unei parcări etajate P+3E cu zonă de piaţă volantă în Şoseaua Alexandriei nr. 22-24 (Strada Mărgeanului). Pentru acest lot, valoarea estimată este de de 53,3 milioane lei fără TVA, dintre care serviciile de proiectare ar urma să reprezinte 1,6 milioane lei.

Al doilea lot vizează servicii de proiectare şi construirea unei parcări P+2E în strada Bârcă nr. 2 şi a unei parcări etajate P+2E în Calea Rahovei nr. 327. Pentru acest lot valoarea estimată este de 39,5 milioane lei fără TVA, din care valoarea estimată pentru serviciile de proiectare este de 1,2 milioane lei.

În vederea evaluării, componenta financiară va reprezenta 60%, iar componenta tehnică 40%

Durata estimată a contractelor este de opt luni. Termen limită pentru primirea ofertelor: 15 iulie.

Citește și: Jumătate dintre români vor să-și schimbe furnizorul de energie Sondaj

Pe 4 mai, Consiliul Local Sector 5 a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru realizarea a trei parcări etajate. Parcările de pe Strada Bârcă şi de pe Calea Rahovei ar urma să asigure 142 de locuri de parcare. Potrivit hotărârii adoptate, cele două construcţii ar urma să fie realizate din structură metalică ce va adăposti parcările auto cu rampă de acces, iar la etaj se vor realiza spaţii conexe. Se vor amenaja şi zone dotate cu rasteluri pentru biciclete şi motociclete. Suprafaţa verde a teraselor celor două parcări va avea gazon tip rulou, arbuşti şi flori în jardiniere. Lângă zonele verzi se vor amenaja câte două terenuri de sport.

În ce priveşte parcarea de pe Şos. Alexandriei, în incinta spaţiului acoperit de la parter se va amenaja o piaţă volantă cu tarabe de 725 mp. Pe terasă sunt prevăzute două terenuri de sport, prevede proiectul adoptat de Consiliul Local.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Tichet pentru energie
Schimb valutar / Foto: Pexels
Foto: Pexels
Subvenţii APIA 2022. Veşti bune pentru fermieri
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Ilie Bolojan
O femeie la cumpărături / Foto: Freepik
Freepik.com
Adrian Negrescu
Instalație de gaze / Foto: Balticconnector
ANAF / Foto: Oana Pavelescu

Ce formulare se depun la ANAF la începutul lui iulie

Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...

Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan la Bruxelles / Foto: presidency.ro
Mihaela Bîtu, Dragoș Anastasiu și Ilie Bolojan
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Ploaie
Deepfake
Asigurări / Foto: Freepik
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Shell
Dragos Pislaru, ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene
E-commerce
Oameni pe stradă / Foto: Freepik

pixel