Pensiile agricultorilor, vizate de o propunere de modificare a noii Legi a pensiilor

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Pensionari / Foto: Arhivă
Pensionari / Foto: Arhivă
O nouă propunere de modificare a Legii pensiilor (Legea nr. 360/202) a fost depusă la Senat și a ajuns recent la Comisia de muncă, generând discuții intense privind soarta pensionarilor proveniți din fostul sistem agricol.

Această inițiativă legislativă are ca scop majorarea punctajului de pensie pentru agricultori, recunoscând astfel contribuția semnificativă a acestora la economia națională de-a lungul decadelor.

Pensii mici, dificultăți mari

În prezent, foștii lucrători din agricultură trăiesc cu pensii semnificativ reduse, care nu le asigură un trai decent după o activitate profesională îndelungată. Pentru mulți dintre aceștia, pensia nu acoperă nevoile de bază, cum ar fi achiziționarea medicamentelor, alimentelor și plata serviciilor esențiale. Această situație reflectă o profundă inechitate în sistemul de pensii, în care discrepanțele între diferite categorii de pensionari nu sunt justificate nici de natura muncii, nici de contribuțiile aduse.

Munca agricolă este una dintre cele mai solicitante și esențiale activități pentru societatea românească, având o contribuție semnificativă la economia țării. Cu toate acestea, pensiile acordate acestei categorii de pensionari nu reflectă munca asiduă pe care aceștia au depus-o. În contrast, există categorii de pensionari care beneficiază de pensii speciale, de multe ori nejustificate, ceea ce accentuează inechitatea sistemului.

Influența inflației și necesitatea unei schimbări

Cifrele recente privind condițiile economice din România sunt alarmante pentru această categorie de pensionari. Rata anuală a inflației a depășit 6%, ceea ce înseamnă că prețurile mărfurilor și serviciilor cresc constant, în timp ce pensiile rămân la același nivel. Această realitate economică pune foștii lucrători din agricultură într-o poziție vulnerabilă, incapabili să facă față noilor costuri de trai. O intervenție legislativă devine astfel imperativă pentru a ajusta pensiile acestora la realitățile economice actuale.

Viețile pensionarilor agricultori sunt profund afectate de acești indicatori macroeconomici, iar propunerea de majorare a punctajului de pensie devine absolut necesară pentru a le asigura un trai decent. În caz contrar, mulți dintre acești pensionari riscă să trăiască în sărăcie, fără posibilitatea de a-și acoperi nevoile de bază.

Statistici alarmante

Conform datelor furnizate de Institutul Național de Statistică, la nivel național există aproximativ 150.000 de pensionari cu indemnizație socială, numărul acestora micșorându-se anual. În 2015, numărul lor era de 463.626, dar în prezent, numărul total al beneficiarilor indemnizației sociale a scăzut la 932.000. Dintre aceștia, 134.800 provin din fostul sistem agricol, reprezentând 57,9% din total.

În același timp, pensiile speciale, acordate unor categorii restrânse, variază semnificativ, de la o pensie medie de 4.930 de lei până la 19.800 de lei. În contrast, majoritatea pensionarilor din agricultură, în special femeile care au trebuit să se ocupe și de casă și copii, trăiesc cu pensii mult sub aceste valori. Modul în care aceste femei își petrec bătrânețile este unul profund inechitabil, reflectând o nevoie urgentă de reformă.

Pentru mulți pensionari agricoli, veniturile sunt atât de scăzute încât trebuie completate până la nivelul pensiei sociale minime garantate. Acest lucru evidențiază încă o dată cât de urgentă este necesitatea unei intervenții legislative care să corecteze aceste inechități.

O măsură necesară și proporțională

Propunerea legislativă care vizează majorarea punctajului de pensie pentru agricultori de la 0,57255 puncte la 1,00 puncte este o măsură proporțională cu gravitatea realității sociale. Având în vedere că România are o populație rurală semnificativă, o astfel de modificare ar avea un impact pozitiv major asupra nivelului de trai al acestor pensionari.

Pentru acei locuitori cu gospodării individuale din mediul rural, această schimbare ar însemna o îmbunătățire semnificativă a veniturilor, permițându-le să facă față mai bine provocărilor economice actuale.

Această inițiativă legislativă reprezintă un pas important spre corectarea inechităților din sistemul de pensii și asigurarea unui trai decent pentru toți cetățenii, indiferent de activitatea pe care au desfășurat-o de-a lungul vieții lor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel