UE, nou obiectiv climatic pentru anul 2040, cu concesii pentru industrie
Comisia Europeană vrea...
Prin urmare, deocamdată nu este clar dacă dacă salariații din privat se vor pensiona la 70 de ani sau dacă sunt obligaţi patronii să accepte ca angajaţii lor să lucreze până la această vârstă.
Este un proiect de lege care a trecut de Guvern în urmă cu două luni, iar acum este blocat pentru că mediul privat face presiuni pentru modificarea lui, scrie Antena 3.
Deținătorii de afaceri vor ca angajatorii să-şi dea acordul dacă un angajat va dori să-şi prelungească activitatea după împlinirea vârstei de pensionare la 65 de ani pentru bărbaţi, respectiv 63 pentru femei.
Citește și ERORI în LEGEA PENSIILOR. Greșeli grave, strecurate în actul normativ
În varianta care a trecut de Guvern, proiectul de lege prevede că decizia este strict a angajatului, fără ca angajatorul să aibă un cuvânt de spus.
Idee care nu este însă pe placul mediului de afaceri, care dorește ca decizia privind menținerea unui angajat după vârsta de pensionare să-i aparțină. Prin urmare, ei cer modificarea proiectului de lege.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Comisia Europeană vrea...
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...