Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
Programul de monitorizare a noxelor din București a dezvăluit o situație cât se poate de gravă în privința poluării aerului din oraș. Spre exemplu, în anuarie, calitatea aerului pe care îl respirăm a fost bună doar în opt din cele 31 ale lunii.
Specialiştii trag un semnal de alarmă, avertizând că particulele din aer pot duce la cancer pulmonar, relatează Antena1. Traficul infernal de aglomerat, procesele industriale şi mijloacele de încălzire sunt doar câteva dintre cauzele poluării excesive din București. Au fost zile când nivelul de noxe a fost de nouă ori mai mare decât limitele admise.
Citește și La taxele de mediu, România este peste media UE
Ca să măsoare cât de gravă este problema, o firmă a montat senzori în 14 locuri din Bucureşti. În zona de Nord, în Militari şi în Pantelimon. Statisticile arată că în România sunt 25.000 de morţi premature din cauza poluării aerului cu particule fine.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...