ANAF se uită la vânzările second hand. Când plătești taxe și când nu
Vânzarea bunurilor personale...
Decizia vine „după analiza actelor primite de la ANPC și DNA”, din care reiese că fostul primar al Sectorului 5 „nu își mai poate îndeplini atribuțiile de serviciu”, precizează Executivul. Nu sunt oferite detalii suplimentare despre natura documentelor sau despre eventuale acuzații care i-ar fi fost aduse.
Până la desemnarea unui nou președinte, atribuțiile de conducere a ANPC vor fi exercitate de către vicepreședintele instituției, Sebastian Ioan Hotca.
DNA și ANPC au transmis documente care au dus la decizia premierului
Decizia premierului Bolojan survine în contextul în care Cristian-Victor Popescu Piedone fusese repus în funcție în iunie 2024, după ce ispășise o condamnare penală legată de tragedia de la Colectiv. Reabilitarea sa fusese una controversată, fiind contestată de organizații civice și de o parte a clasei politice.
Guvernul nu a detaliat public conținutul actelor primite de la Direcția Națională Anticorupție și de la ANPC, dar a indicat că ele au stat la baza deciziei de demitere, ceea ce sugerează o posibilă situație de incompatibilitate, conflict de interese sau cercetare penală.
Sebastian Ioan Hotca, conducere interimară la ANPC
Vicepreședintele Sebastian Ioan Hotca va asigura interimatul până la numirea unui nou președinte „în condițiile legii”, se arată în comunicatul Executivului.
Hotca este magistrat de profesie și a fost numit în funcția de vicepreședinte ANPC în 2023, având un profil mai degrabă discret în spațiul public. El va coordona activitatea instituției într-o perioadă în care Guvernul Bolojan încearcă să eficientizeze funcționarea autorităților publice și să reducă numărul de posturi bugetare nejustificate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vânzarea bunurilor personale...
Președintele României a semnat...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...
Un investitor în bitcoin vrea...
Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...
Producătorul german Quantum...
Bruxelles ia în calcul...
Moneda națională a înregistrat...
Creşterea accentuată a...
Criza energetică declanșată în...
Ministerul Finanțelor...
Producția industrială a...
Veşti bune pentru românii care au credite în lei...
Pensia medie lunară a crescut...
În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...
Bursa de la New York a închis...
Ministerul Finanțelor...
BCE menține dobânzile pe...
Producătorii auto din Germania...
Cum a redus Grecia deficitul de...
Bursa de la București începe...
Senatul dezbate şi votează,...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...